Pentru 2014

CNAS anunță un buget mai generos pentru plata serviciilor din sănătate

> Vor avea creșteri la buget serviciile de laborator, spitalele, medicina de familie, îngrijirile la domiciliu > Stomatologia va avea și ea un buget mai mare, pentru tot anul, nu numai pe un trimestru, cum a fost în 2013
 

Furnizorii de servicii medicale plătite prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate vor avea, în 2014, un buget de 22,559 miliarde lei, față de anul 2013 fiind „o creștere consistentă”, mai ales la serviciile de laborator unde bugetul alocat, practic, se va dubla. Astfel, dacă în 2013 suma alocată pentru servicii paraclinice a fost de 376,581 milioane de lei, în 2014 va fi de 750 milioane lei, pentru cei 1.503 furnizori de investigații medicale paraclinice aflați în contract cu casele de asigurări de sănătate. Fiind bani mai mulți pentru analize medicale, „asigurații vor avea posibilitatea să își facă analizele gratuite pe tot parcursul unei luni, fără a mai exista riscul de a se epuiza plafonul în prima jumătate a lunii” promite CNAS. Cele 461 de spitale aflate în relații contractuale cu casele de asigurări de sănătate vor avea, în 2014, un buget de 8,297 miliarde de lei, mai mare cu circa 600 milioane față de 2013, creștere care va asigura o finanțare pe întreg anul, astfel ca la finalul anului bugetar să nu se mai angajeze plăți pentru servicii spitalicești în contul anului următor. Pentru medicamente, materiale sanitare și dispozitive medicale, bugetul anului viitor va fi de aproximativ 9 miliarde lei, iar pentru serviciile desfășurate de cei peste 11.000 medici de familie din România, bugetul alocat va crește la 1,484 miliarde lei, față de 1,326 miliarde în acest an. Medicii de familie vor avea venituri mai mari în 2014, odată cu noi responsabilități, pe care le vor primi prin pachetul minim de servicii medicale. Pentru plata tratamentelor în străinătate din 2014 s-au alocat 585 milioane lei, la acest capitol înregistrându-se datorii către furnizorii externi de servicii medicale în valoare de 168 milioane euro. CNAS a precizat că 33 milioane de euro vor fi plătite până la finalul anului 2013, bugetul alocat pe 2014 permițând achitarea integrală a acestor datorii.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI