Investiții în copii, în sport, în viitor

Gheorghe Dumitrache și Vladimir Todașcă, antrenori la Clubul Sporturilor de Iarnă Vatra Dornei, sunt doi profesori de educație fizică și sport, cu specializarea schi, care au înființat în anul 2011, la Poiana Negri, un club privat pentru schi de performanță.
 

După apariția primelor rezultate – dintre care cele mai de valoare sunt ale Petronelei Ivan, câștigătoare multiplă a titlurilor de campioană național atât la probele de biatlon cros organizate în vară, cât și la cele de schi biatlon din iarnă –, cei doi profesori au început o muncă asiduă de a căuta elevi care să practice schiul și patinajul de performanță și, ajutați de Primăria comunei Dorna Candrenilor, vor să amenajeze o pârtie de schi la Poiana Negri. La Dorna Candrenilor și Poiana Negri, în orele de educație fizică se face schi și patinaj Atât în mediul urban, cât și în cel rural sunt mulți elevi care doresc să învețe să patineze. Dacă pentru cei de la oraș accesul la patinoar este mult mai ușor, iar închirierea unei perechi de patine nu constituie o problemă, elevii de la sate mai greu le găsesc, dar și mai greu gheața pe care să alunece fără a exista pericolul ca spargerea ei să îi afunde în apa unui lac sau a unui râu. Ora de educație fizică sub îndrumarea unui profesor și un patinoar amenajat pot fi o ocazie foarte bună pentru a-i învăța pe copii să-și mențină echilibrul pe gheață. În timpul zilei, însoțiți de învățători, dar și de profesorii de educație fizică, majoritatea copiilor din comuna Dorna Candrenilor au fost inițiați în tainele sporturilor de iarnă, pentru unii dintre ei acesta constituind chiar debutul spre performanță în aceste sporturi. „În paralel cu activitatea de schi de performanță desfășurăm și activități de inițiere și pregătire a tuturor copiilor de la Școala din Poiana Negri în domeniul patinajului și al schiului. Am făcut un patinoar la baza sportivă construită de Primăria Dorna Candrenilor, iar orele de educație fizică și sport se desfășoară în această iarnă doar pe patine. Copiii, de la grădiniță până la clasa a VIII-a, fac toate orele de educație fizică – atât cât timpul va permite și nu se va topi gheața – pe patinoar. Aceste lecții, fiind desfășurate în cadrul orelor de la școală, sunt gratuite. După un an și jumătate de când am inițiat acest mod de desfășurare a orelor de educație fizică pe timp de iarnă, toți copiii din Poiana Negri știu să schieze pe schiuri de schi alpin și pe schiuri de schi fond, dar și să patineze. Am făcut o investiție, noi am asigurat echipamentul pe care l-am pus la dispoziția școlii din Poiana Negri și a Grupului Școlar Agricol Dorna Candrenilor, iar cu sprijinul dlui primar Maftei Candrea am realizat patinoarul”, a precizat prof. Vladimir Todașcă. Schiorii de la Dorna Candrenilor au urcat pe prima treaptă a podiumului în competiții naționale Pe lângă activitatea de antrenor la C.S. Vatra Dornei și la Școala de Schi „Todum”, prof. Gheorghe Dumitrache este profesor de educație fizică la Grupul Școlar Agricol Dorna Candrenilor. La fel ca și colegul său, orele de educație fizică le petrece împreună cu elevii pe pârtia de schi sau pe patinoar. „Am făcut schi alpin cu copiii de la Școala Poiana Negri, am adus de la centrul meu de închiriere de la Vatra Dornei schiuri, clăpari, iar orele de educație fizică le fac pe timp de iarnă pe pârtie. În maxim două săptămâni elevii dintr-o clasă sunt inițiați în ceea ce înseamnă schiul de agrement. Pentru performanță trebuie mai multă muncă, multă pregătire și, în primul rând, trebuie să ai aptitudinile necesare de a face acest sport. Performanța o facem la clubul nostru privat, care este înființat din 2011. Deși este un club tânăr, avem rezultate cu care ne mândrim. După un sezon de schi, iarna 2011 – 2012, avem 3 titluri naționale la schi fond și la biatlon, la cadeți și unul la juniori III. După părerea mea, cred că suntem printre puținii care am înființat un club privat iar la un an de la înființare să avem asemenea rezultate! Asta datorită seriozității în pregătirea copiilor, a muncii noastre, a antrenorilor, și a banilor investiți din buzunarul nostru”, ne-a spus prof. Gheorghe Dumitrache. Pârtie de schi alpin la Poiana Negri Cu sprijinul Primăriei Dorna Candrenilor, cei doi profesori doresc așadar să inițieze un proiect mai amplu, un parteneriat public privat, pentru a face o pârtie de schi alpin. Până în prezent s-au realizat măsurătorile terenului care urmează să aibă această destinație, a fost făcut proiectul tehnic al pârtiei și, împreună cu administrația locală, se caută soluția finanțării lucrărilor de amenajare a pârtiei, achiziționarea instalației de transport pe cablu și stabilirea atribuțiilor fiecărei părți implicate în proiect. „După ce vom avea o pârtie de schi alpin omologată, vom organiza aici și câteva concursuri. În februarie 2012 am organizat în comuna Dorna Candrenilor primul concurs național la biatlon, unde au venit câteva cluburi din zona de nord a țării. Competiția a fost o reușită și sperăm să organizăm și în acest an acest concurs”, a concluzionat prof. Gheorghe Dumitrache. Performanța se face la clubul sportiv; inițierea, la școala generală După ce sunt inițiați în tainele schiatului sau cele ale patinajului, elevii cu aptitudini pentru aceste sporturi descoperiți la orele de educație fizică și sport din școlile din comuna Dorna Candrenilor sunt îndrumați spre performanță. De la prof. Vladimir Todașcă am aflat că Clubul Asociației Școala de Schi „Todum” este destinat în exclusivitate celor care doresc să participe la competiții sportive, este o „pepinieră” în care elevii descoperiți și testați de cei doi profesori se pregătesc, fac schi de performanță, obțin rezultate în întrecerile la nivel național, ocazie cu care sunt remarcați de cluburile de prestigiu din țară și sunt propulsați spre competițiile internaționale. „Performanțele obținute de acești copii vor contribui la întoarcerea investiției. Suntem aproape de finalul carierei, îndată ne așteaptă pensia și trebuie să facem ceva pentru copiii din zona aceasta. Avem deja copii care fac înaltă performanță. Unul din exemple este Ivan Petronela. Face parte din lotul olimpic al Românei, alături de cele mai bune sportive din țară. A participat la concursuri internaționale în străinătate, are rezultate foarte bune, situându-se în competiții între primele 3, 5 sau 7 schioare. Este o sportivă crescută la noi, 12 luni din an s-a pregătit la clubul nostru, cu echipamentul nostru, cu tot ce am putut să îi punem noi la dispoziție. Acum este de nivel internațional, este multiplă campioană națională, face parte din lotul Românei și participă la competiții internaționale, la care noi nu mai avem acces. Noi rămânem la faza aceasta, locală, în care descoperim copiii de aici din zonă și îi promovăm în competiții naționale pentru a fi descoperiți și de marile cluburi”, ne-a spus prof. Vladimir Todașcă. Pe lângă pregătirea de specialitate, elevii de la Școala de Schi „Todum”, beneficiază gratuit de echipament sportiv pentru practicarea acestui sport, cazare și masă.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: