Mare sărbătoare la Rădășeni

> Biserica veche a satului a fost resfințită după ample lucrări de restaurare
Biserica cu hramul “Sf. Mercurie și Sf. Ecaterina” de la Rădășeni, una dintre cele mai vechi și bine conservate biserici de lemn din Moldova, a fost resfințită duminică, 7 octombrie, după ample lucrări de restaurare.
 

Slujba religioasă a fost oficiată de trei mari ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române: ÎPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, ÎPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, și PS Ioachim Băcăuanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, alături de un sobor de peste 40 de preoți și diaconi. Înalții ierarhi au fost întâmpinați, la poarta de lemn de la intrarea dinspre Fălticeni, de rădășeneni îmbrăcați în costume populare, de primarul Nicu Perju, de preoți, buciumași, fluierași și 14 călăreți, deplasarea până la Biserica “Sf. Mercurie și Sf. Ecaterina” a celor trei ierarhi făcându-se într-o caleașcă. Pe lângă credincioșii din Rădășeni, Fălticeni și din comunele învecinate, la eveniment au participat și oaspeți din Constanța, Bacău, București, dar și din Grecia. Printre oaspeți s-au numărat Ovidiu Donțu, director de cancelarie la Prefectura Suceava, Cătălin Coman, primarul municipiului Fălticeni, alți primari din comunele vecine. Răspunsurile la strană au fost date de Corul “Armonia” al Arhiepiscopiei Tomisului. La sfârșitul Sfintei Liturghii, ÎPS Pimen și arhiereii invitați la eveniment au ținut un cuvânt de învățătură, după care Valentin Bertea a interpretat trei cântece religioase. Biserica de la Rădășeni poate fi apreciată ca fiind una dintre cele mai frumoase și mai corect restaurate biserici de lemn din România; lucrările de consolidare integrală au vizat atât elementele de construcție, cât și pictura. “Au fost ample lucrări de restaurare care au început în anul 1966, cele mai multe desfășurându-se din 1998 până astăzi, lucrări care s-au făcut bucățică cu bucățică. S-a refăcut temelia, s-au refăcut pereții exteriori, acoperișul a fost adus la forma inițială, cum a fost în urmă cu 400 de ani, de asemenea pridvorul din stejar, s-a refăcut pavajul, iar pictura veche a celor trei călugări, Iulian, Chelsie și Ioan, a fost restaurată. Biserica parohială “Sfântul Mercurie și Sfânta Ecaterina” este construită din bârne de brad, lemnul fiind obținut din tăierea copacilor aflați chiar în acel loc. Biserica a fost construită de Ștefan Tomșa între anii 1611 și 1622. La interior, biserica este pictată în tempera, în stil popular, specific bisericilor de lemn din Moldova. Pictura a fost realizată în perioada 1875 – 1876 de călugării Chelsie, Ioan și Iulian, mărturie fiind o inscripție din 1875, cu litere chirilice, de pe icoana Sfântului Nicolae din catapeteasmă și un pomelnic din anul 1876 care spune că “acest Iulian a zugrăvit biserica aceasta toată, spre veșnica sa pomenire”. Odată cu slujba de resfințire, credincioșii din Rădășeni au marcat și 400 de ani de la ridicarea bisericii. Anul trecut, când, de fapt, biserica împlinise 400 de ani, au fost aduse moaștele Sfinților Mercurie și Ecaterina. „La Rădășeni, în «Grădina Raiului», așa cum este trecută localitatea în cartea părintelui arhimandrit Timotei Aioanei, s-au aniversat 400 de ani de la începuturile construcției bisericii vechi a satului și retârnosirea ei după ample lucrări de restaurare. Biserica noastră este a doua ca vechime din județ. Iar cum arată acum, este cea mai frumoasă biserică restaurată cu pictură din Moldova și asta mă bucură, după atâta osteneală. Această biserică a servit satul timp de 300 de ani, după care satul a fost împărțit în două, construindu-se, în 1918, Biserica «Sf. Apostoli Petru și Pavel». Printr-o minune, cunoscând un arhimandrit din Grecia, am adus anul trecut Sfintele moaște ale Sf. Mercurie și Ecaterina, cu acte oficiale emise în Grecia și cu binecuvântarea arhiepiscopului Atenei. Preoții din Grecia au venit și au slujit de trei ori în biserica noastră și, după 400 de ani, s-a produs minunea să putem aduce moaștele sfinților care sunt patronii bisericii noastre”, ne-a spus preot iconom stavrofor Constantin Rotar. Pentru această sărbătoare, gospodinele din Rădășeni au pregătit pentru toți participanții la slujba de duminică bucate tradiționale: sarmale, cozonac și plăcinte. Biserica a rămas deschisă pentru închinarea credincioșilor până în seara de marți, 9 octombrie.

Print Friendly, PDF & Email
Etichete:

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: