Formația LPS Suceava a pierdut în disputa cu LPS Piatra Neamț

Într-o partidă contând pentru etapa a X-a a Seriei A, LPS Suceava – LPS Piatra Neamț 25-29

Sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava a găzduit sâmbătă, 29 ianuarie, un meci de handbal feminin din cadrul Seriei A a Campionatului național de junioare I. Față în față s-au aflat echipa gazdă LPS Suceava și ocupanta locului secund în clasament LPS Piatra Neamț. Sucevencele s-au descurcat destul de bine în prima parte a meciului, dar timp de 10 minute, între minutele 25-30 și 30-35, au avut o scădere inexplicabilă care a permis oaspetelor să conducă cu 17-11. Deși alcătuiesc o echipă cu talie deosebită, elevele antrenorului Dorel Țugurlan au fost depășite de mobilitatea și inspirația nemțencelor. Scorul final al partidei LPS Suceava – LPS Piatra Neamț a fost 25-29 și gruparea suceveană s-a îndepărtat serios de obiectivul participării la turneul semifinal. „Am făcut multe greșeli și nu ne-am putut concentra atunci când a trebuit. Păcat de efortul făcut de jucătoarele noastre, pentru că șansele de a ajunge pe locul III au scăzut simțitor. Trebuie să menționez și faptul că am beneficiat și de un arbitraj slab din partea tinerei brigăzii din Bistrița”, a declarat antrenorul Dorel Țugurlan.