Handbal feminin

Sucevencele Irina Tomuleanu, Raluca Irimia și Andreea Polocoșer, jucătoare de bază la HC Dunărea Brăila și HCM Roman

Universitatea Reșița – HC Dunărea Brăila 25-28 (12-14) și HC Rulmentul Brașov – HCM Roman 20-22 (10-13)

Faptul că mare parte din echipele din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin au în componență jucători crescuți la Liceul cu Program Sportiv din Suceava nu mai reprezintă nicio noutate, însă nu se știu prea multe despre sportivele sucevene care evoluează în primul eșalon valoric feminin. Prima etapă din 2011 în Liga Națională feminină a confirmat faptul că cel puțin trei jucătoare crescute la LPS Suceava sunt componente de bază în formațiile lor. La HCM Dunărea Brăila, una din performerele primei runde care a învins la Reșița, joacă cu succes Irina Tomuleanu și Raluca Irimia, iar la HCM Roman care și ea a câștigat, în deplasare, la Brașov, evoluează Andreea Polocoșer. HCM Brăila s-a impus cu 28-25 pe terenul echipei Universitatea Reșița, Irina Tomuleanu marcând trei goluri, iar Raluca Irimia două. Momentul cheie al jocului a fost în minutul 49, când Dunărea Brăila conducea cu 22-18 și echipa oaspete a fost taxată pe merit cu două schimbări greșite și a avut două jucătoare mai puțin pe teren. Gazdele au echilibrat partida în minutul 55 scorul devenind egal 24-24. Ada Moldovan, componenta lotului național al României, a înscris de trei ori în ultimele 5 minute și a asigurat practic victoria echipei sale cu 28-25. HC Dunărea Brăila: Vasile, Voicu, Moldovan (13), Tomuleanu (3), Crăciun (3), Luca (3), Irimia (2), Lăzărin (2), Adespii-Molnar (1), Eșanu (1). Au mai jucat: Draguț, Brot. Antrenor: Alexandrina Soare. Și Andreea Polocoșer și-a făcut datoria în poarta formației HCM Roman care s-a impus pe terenul grupării Rulmentul Brașov cu 22-20. HCM Roman a început mai bine, a condus cu 3-1 și 5-3, după care Rulmentul a trecut în avantaj, 6-5 (min. 16) și a controlat finalul primei reprize, când a reușit să se distanțeze la 3 goluri, 13-10 (scor la pauză). Repriza a doua a început în aceleași coordonate, cu Rulmentul la cârma jocului. În min. 33 gazdele aveau 5 goluri avantaj (15-10) și meciul la discreție. În acele momente s-a produs însă incredibila relaxare a gazdelor, situație speculată prompt de HCM Roman, care a început o adevărată cursă de urmărire, iar în min. 56 a egalat (19-19). Ultimele 4 minute au fost devastatoare pentru echipa gazdă, care a ratat și o aruncare de la 7 m în ultimele 30 de secunde, prin Andreea Pricopi și în final HCM Roman s-a impus cu 22-20. De remarcat este faptul că la LPS Suceava toate cele trei jucătoare care au evoluat în prima etapă a Ligii Naționale de handbal feminin, Irina Tomuleanu, Raluca Irimia și Andreea Polocoșer, au fost elevele antrenorului Dorel Țugurlan. HCM Roman. Au marcat: Oana Pop 9, Andreea Marin 5, Carmen Stoleru 3, Ana Maria Budescu 2, Marilena Gherman 2, Cosmina Tiță 1. Au jucat: Gabriela Cristescu (Andreea Polocoșer) – Ana Horobeț, Carmen Stoleru, Andreea Marin, Oana Pop, Marilena Gherman, Ana Maria Budescu (Amelia Busuioceanu, Cosmina Tiță). Antrenor principal: Cornel Bădulescu.