CS Universitatea Suceava a învins CSM București

Într-un meci din cadrul etapei a VIII-a, CSU Suceava – CSM București 40-23 (19-15) Scaune relativ goale, în sala Liceului cu Program Sportiv, de iubitorii handbalului sucevean la meciul din etapa a VIII-a a Ligii Naționale dintre CS Universitatea Suceava și CSM București.

Presupunem că fanii suceveni au făcut o corelație între locul ocupat în clasament de cele două grupări și s-au decis să aleagă altă variantă. În mod clar rezultatul final, 40-33, le-a dat dreptate, însă desfășurarea evenimentelor în teren a fost una specială. Elevii antrenorului Leonard Bibirig erau favoriți înaintea jocului cu nou-promovata CSM București, în pofida faptului că oaspeții aveau în echipă jucători cu mare experiență. Primele 20 de minute ale meciului dintre CS Universitatea Suceava și CSM București au aparținut cumva oaspeților, care au ținut tot timpul aproape de suceveni, ei conducând de două ori la diferență de două goluri pe tabela de marcaj. Pe final de primă repriză însă, pe fondul unei apărări bune și a unor intervenții de excepție ale portarului sucevean Iulian Andrei, CSU Suceava a luat avânt și s-a distanțat la 19-15 la pauză. În primele 30 de minute ale disputei cu bucureștenii, handbaliștii suceveni au jucat la „ralanti”, diferența de viteză în joc fiind una care a avantajat echipa din Capitală. Un hâtru din tribune a spus chiar că nu trebuie programate jocuri la ore relativ mici, pentru că este greu ca sucevenii să se trezească, prima repriză fiind o dovadă elocventă. Partea a doua a partidei dintre CS Universitatea Suceava și CSM București a infirmat acest lucru cu prisosință. Luați la „penaltiuri” de antrenori, handbaliștii suceveni au apăsat pe accelerație încă din startul reprizei secunde și au demonstrat în câteva minute diferența de pregătire, omogenitate și atitudine. Esențială în repriza secundă a fost și prestația portarului Bogdan Pralea, cel care l-a înlocuit pe Iulian Andrei, care, la rândul său, a avut reflexe foarte bune în finalul primelor 30 de minute de joc. În primele minute ale reprizei părea că portarul sucevean are brațe extensibile, el agățând practic toate șuturile oaspeților. De la patru goluri diferență s-a trecut la șapte, opt, pentru ca oaspeții să revină în joc pe fondul unor greșeli copilărești ale gazdelor. În nicio secundă din partea secundă a meciului, nu s-a pus problema învingătoarei din disputa CSU Suceava – CSM București, ritmul ultimelor 30 de minute de joc coroborat cu plusul clar de omogenitate și lot făcând diferența. Scorul final al disputei a fost 40 – 33, sucevenii marcând pentru prima dată în sezon, și poate chiar după mulți ani, 40 de goluri. CSU Suceava: Iulian Andrei, Pralea – Mitrea (4), Matei, Ciubotariu (2), Pancu (1), Chiruț (4), Gavriloaia (2), Țuțu (2), Adomnicăi (4), Ilieș (6), Bursuc (1), Dediu (5), Acatrinei (9). CSM București: Marocico, Cojocaru, R.Pop – Ciaca (1), Soare (4), Anca, Stăncioiu (7), Arbone (3), Pătru (8), Ganea, Stoica, Stamate (6). „A fost o victorie muncită în fața unei echipe ambițioase”, a fost de părere antrenorul echipei CS Universitatea Suceava, Leonard Bibirg „Îi felicit pe jucătorii suceveni pentru victorie. Plusul lor de omogenitate și experiență și-a spus cuvântul. Deși am avut și jucători accidentați, trebuie să mărturisesc că nu mizam pe un rezultat pozitiv la acest meci, mai ales după sumedenia de greșeli pe care le-am făcut. Oricum, noi ne vom apăra șansa până la capăt și vom înfrunta orice adversar” a declarat antrenorul echipei CSM București, Dragoș Dobrescu. „Victoria din meciul cu CSM București a fost una muncită, mai ales că am întâlnit o echipă avidă de puncte și care nu are nimic de pierdut. A fost un efort colectiv al băieților noștri pe parcursul a 60 de minute de joc și faptul că s-au descurcat în acest moment este de remarcat. Ne așteaptă patru partide de campionat extrem de dificile, la Odorhei, în deplasare, cu HCM Constanța, la Baia Mare și, acasă, cu Steaua, fiecare joc fiind ca și o finală. Trebuie să ne îmbunătățim jocul, să manifestăm mai mare seriozitate și practic să creștem procentajul din disputa unu la unu cu portarul advers”, a afirmat antrenorul echipei CSU Suceava, Leonard Bibirig.