Virozele nu se lasă nici pe căldură

 

Deși vremea s-a încălzit simțitor, numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii superioare se mențin în jurul cifrei 1000, potrivit datelor DSP Suceava. În perioada 3-9 mai s-au înregistrat în județ 1.115 de infecții acute ale căilor respiratorii, cu 65 internări, și 291 cazuri de pneumopatii, gripa luând-o de-a binelea la sănătoasa în acest sezon.
Săptămâna trecută, cele mai multe infecții acute de căi respiratorii superioare au fost înregistrate la copiii cu vârste între 5-14 ani, categorie la care s-au raportat 325 cazuri, urmată de 1-4 ani, cu 315 cazuri, și 15-29 de ani – 156 cazuri.
În săptămâna 3-9 mai, numărul îmbolnăvirilor prin pneumopatie a ajuns la 291 de cazuri, din care 66 s-au înregistrat la grupa de vârstă 5-14 ani, urmată de copiii de 1-4 ani, categorie la care s-au semnalat 62 cazuri. Dintre bolnavii cu pneumonie, 61 au necesitat internare.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI