După ce a fost lovit de o mașină lângă microbuzul care îl lua de la școală

Minor în vârstă de 6 ani, în stare gravă la spital

Potrivit Poliției, vina aparține atât șoferului, care a dat dovadă de imprudență, nereducând viteza, deși era obligat de două semne de circulație, dar și învățătoarelor care supravegheau grupul de copii > A fost deschisă o dublă anchetă, atât pe linie de poliție, cât și de inspectorat școlar județean

 

Vineri, la ora 12, pe DN 2E, în interiorul localității Runc, comuna Cacica, Ioan S., de 59 de ani, din comuna Straja, nu a redus viteza de deplasare a autoturismului, în zona de acțiune a indicatoarelor rutiere de presemnalizare și restricție, respectiv „Atenție, copii!” și „Limită maximă de viteză 30 km/h”, în apropierea unei școli, acroșându-l pe minorul I.D., în vârstă de 6 ani, din comuna Poieni-Solca, care s-a angajat în traversarea părții carosabile, fără a se asigura și prin loc nemarcat. Minorul a traversat în fugă, ieșind dintr-un grup de copii aflați pe partea carosabilă, în fața microbuzului cu inscripția ”Transport copii”, aparținând Primăriei orașului Solca, condus de Ilie C. Potrivit Poliției, elevii erau supravegheați de 2 învățătoare.
În urma impactului, a rezultat vătămarea corporală gravă a minorului, care a fost transportat de către conducătorul auto Ioan S. cu autovehiculul implicat în accident, însoțit de una din învățătoare, mai întâi, la Spitalul Orășenesc Solca, după care la Spitalul Municipal Rădăuți, unde, în urma acordării îngrijirilor medicale, i s-a stabilit următorul diagnostic: „T.C.C. închis, fractură deschisă gambă stângă”, necesitând pentru vindecare 30-35 zile de îngrijirii medicale, dacă nu intervin complicații.
Conducătorul auto Ioan S. a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Din primele cercetări efectuate la fața locului, a rezultat faptul că vinovați de producerea evenimentului se fac atât șoferul, care nu a respectat semnificația celor două indicatoare, nereducând viteza, cât și cele două cadre didactice, care nu au supravegheat minorul care s-a angajat în traversarea părții carosabile, fără să se asigure și prin loc nemarcat.
A fost deschisă o dublă anchetă, atât pe linie de poliție, cât și de inspectorat școlar județean.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI