Acasă la Mircea Motrici

Casa în care s-a născut îi poartă, de acum, numele…

Casa în care Mircea Motrici s-a născut și a copilărit a fost transformată prin grija soției Rozalia și a tatălui lui Mircea, Vasile Motrici, în casă memorială. După cum am aflat de la prietenii săi, Mircea Motrici era foarte mândru de casa părintească, în care avea de gând să se retragă la bătrânețe pentru a-și continua activitatea publicistică.
 

Casa este într-adevăr primitoare, în prima încăpere amenajată de cei dragi găsindu-se și o parte din aparatura cu care a transmis la Radio România Actualități, timp de 16 ani, știri, reportaje, interviuri, note din județul Suceava, dar și din locurile pe care le-a colindat: Cernăuți, Athos, Japonia ș.a. Această cameră, cu intrare de afară, era camera de lucru a lui Mircea Motrici, cu biroul în partea dreaptă și fotoliul în fața a-cestuia, pentru musafiri. Pe birou se află mașina de scris, hârtie, pix, telefon, ceasul de mână primit cadou de la pă-rinți. În partea dreaptă –biblioteca, multe din cărți fiind cu autograf. Sunt îndosariate aici toate articolele publicate în diferite ziare și reviste de-a lungul vieții, 8 dintre cărțile editate de Mircea Motrici, 8 dintre cărțile arhimandritului Dionisie Udișteanu, de a căror apariție s-a îngrijit, cronicile la cărțile publicate, tot ceea ce s-a scris după plecarea lui Mircea Motrici dintre noi în diferite publicații și cărți. Din camera de lucru se in-tră într-o cameră amenajată tradițional, unde se găsesc lada de zestre pe care sunt clă-dite scoarțe, lăicere, material de făcut saci, material pentru sumane și multe alte lucruri făcute de mama lui Mircea Motrici. De asemenea sunt costume populare ale părin-ților și bunicilor, costumul popular al lui Mircea, ștergare și ustensile… Casa memorială are și o carte de impresii în care deja se adună gânduri de la prieteni și oaspeți… După trecerea sa la cele veșnice, a fost înființată Asociația Culturală „Mircea Motrici”, obiectivul său principal fiind amenajarea casei memoriale și continuarea activității publicistice. „Mircea Motrici își dorea ca această casă în care s-a născut și a copilărit să devină un spațiu de lucru, un spațiu cald și primitor, unde să-și poată primi prietenii, scriitori, oameni de cultură. Nu am vrut ca odată cu plecarea lui Mircea să se încheie și activitatea publicistică. De aceea am transformat acest spațiu de lucru în casă memorială, pentru că aici au rămas intențiile lui, gândurile lui și trebuie duse mai departe, ca un fel de testament” – ne-a spus Rozalia Motrici. Placa de marmură care atestă existența Casei Memoriale Mircea Motrici a fost dezvelită de părintele Melchisedec starețul Mănăstirii Putna. Udești, o comună cunoscută și datorită lui Mircea Motrici În cadrul unei întâlniri care a avut loc sâmbătă în curtea Casei Memoriale „Mircea Motrici”, întâlnire moderată de istoricul literar Nicolae Cârlan, scriitorul Ion Bel-deanu, președintele Societății Scriitorilor Bucovineni, a po-vestit despre călătoriile lui Mircea Motrici la Cernăuți în calitate de corespondent al Radiodifuziunii Române și despre greutățile întâmpinate la trecerea frontierei, dar și dincolo de ea în transmiterea materialelor. Primarului co-munei Udești, Săvel Botezatu, i-a fost greu să vorbească despre Mircea Motrici la trecut… „A fost o pierdere grea pentru comuna noastră, pen-tru că el a purtat cu cinste și a dus în călătoriile sale din întreaga lume numele comu-nei noastre – Udești”, a spus Săvel Botezatu, asigurându-i pe cei prezenți că autoritățile locale îi vor cinsti memoria, ca și a celorlalți oameni de cultură născuți în partea locu-lui. De altfel, Căminul Cultural de la Udești poartă nu-mele Mircea Motrici. Scriitorul Ion Grămadă din Câmpulung Moldovenesc a făcut câteva referiri la un capitol dedicat lui Mircea Motrici, „O voce plutește în eter”, și apărut în prima sa carte. Apoi a citit un poem, ca dovadă a „recunoștinței și omagiului pentru cel care a fost poet, scriitor, corespondent radio”. Copii de la școala din Udești, îmbrăcați în costume popula-re, i-au impresionat pe cei prezenți recitând poezii de Mircea Motrici Deja au trecut doi ani… La biserica din Udești, sâmbătă, prieteni, cunoscuți, colaboratori, rude, scriitori, jurnaliști s-au întâlnit pentru a-l comemora pe Mircea Motrici la doi ani de la trecerea la cele veșnice. Slujba reli-gioasă a fost oficiată de un sobor de 12 preoți, avându-l în frunte pe părintele Mel-chisedec, starețul Mănăstirii Putna. „A fost un colaborator de-osebit, un mărturisitor, un consilier din lumea laică a bisericii noastre, dacă mi se permite să spun așa, care permanent căuta să scoată în evidență frumosul din om. De aceea l-a învrednicit Dumne-zeu să treacă în lumea veșni-ciei la o zi mare, de Înălțarea Domnului. Dumnezeu l-a pri-mit ca un fiu iubit al Bucovinei pentru că Mircea Motrici a iubit Bucovina, a știut de fie-care hram al unei mănăstiri, de fiecare eveniment din Bu-covina, fie o sărbătoare laică, fie o întâlnire într-o comună sau într-un sat sau undeva în vârf de munte, a știut să facă din evenimentul acela o săr-bătoare nu numai pentru cei care erau acolo prezenți, ci pentru toți aceia care ascultau Radio România Actualități. De multe ori îl dorim, am vrea să-l mai vedem pe potecile Bucovinei și ale mănăstirilor și am vrea să-l mai auzim transmițând în direct din Bucovina”, a spus părintele Melchisedec. Pelerinaj la mormânt Despărțirea de Mircea Motrici s-a produs la numai câteva zile după ce reporterul și scriitorul împlinise 54 de ani, pe 16 mai 2007. Sâmbătă, o parte dintre cei care în urmă cu doi ani l-au condus pe ultimul drum, au dorit să se afle la mormântul în care acesta se odihnește. Lacrimi amare au curs pe fețele îndurerate ale familiei, mai ales pe cele ale soției Rozalia și ale tatălui nonagenar…

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: