Fotbal, Liga a III-a

CSM Rarăul și Rapid CFR Suceava au obținut prima victorie în acest sezon

Etapa a IV-a a celui de-al treilea eșalon fotbalistic al țării a fost de bun augur pentru reprezentantele județului nostru. Atât CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc, cât și Rapid CFR Suceava au reușit să câștige partidele pe care le-au disputat. Mai mult decât atât, cele două grupări se află, fiecare, la prima victorie din acest sezon și sunt la egalitate perfectă în clasamentul Seriei I.

CSM Rarăul – Aerostar Bacău 1 – 0 (0 – 0) CSM Rarăul s-a impus în fața formației Aerostar Bacău prin golul marcat în minutul 75 de Lazăr. La pauză, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 0-0, câmpulungenii făcând un joc exact în apărare. În minutul 75, Lazăr a scăpat singur cu portarul oaspeților, l-a driblat și a marcat de la 14 metri cu poarta goală. De remarcat faptul că jucătorii Rarăului au marcat în inferioritate numerică pentru că, în minutul 55, Cojocariu a fost eliminat. Băcăuanii au avut șansa de a egala în minutul 80, când centralul întâlnirii a dictat lovitură de la 11 metri. Mavriche a executat slab și penaltiul a fost apărat de goalkeeperul Axinte. „N-am văzut de când sunt antrenor un asemenea meci. Noi am ratat enorm, chiar și un penalti, iar ei au înscris”, a spus antrenorul Aerostarului, Gheorghe Poenaru, în presa băcăuană. De cealaltă parte, Mihai Eremia a acuzat vehement arbitrajul: „Am avut parte de un arbitraj sub orice critică. Oaspeții au avut parte de acel 5% care se spune că se acordă de obicei gazdelor” a declarat antrenorul câmpulun-genilor. Rarăul a jucat cu următorul „11”: Axinte – Popescu, Plecanciuc, Dunea-Polesciuc, Tivo-dari, Cojocariu, Ioniță, Andriuc, Roxandari, Lazăr, Gherine. Au mai intrat: Costan, Jăscu, Vizitiu. CSM Râmnicu Sărat – Rapid CFR Suceava 0 – 1 (0 – 1) Rapid CFR Suceava a produs surpriza etapei învingând cu scorul de 1-0, în deplasare, formația CSM Rm. Sărat. Echipa antrenată de Bogdan Tudoreanu a marcat golul victoriei în minutul 28 prin juniorul Eusebiu Jalbă, care a primit o pasă excelentă de la Florin Apetri și a șutat sec de la 16 metri. Până să marcheze, „feroviarii” suceveni au trecut prin emoții în minutul 15 când gazdele au avut o bară. Partida a fost în general echili-brată, buzoienii punând presiune mai ales spre finalul meciului când sucevenii au făcut pasul înapoi. Chiar și așa Vali Grămadă putea majora avantajul rapidiștilor, dar șutul său a trecut la o palmă de poarta formației adverse. Rapid CFR Suceava a evoluat în formula: Pascal – Sevaciuc, Bejinariu, Pantea, Spătar, Romaniuc, Brânză, Apetri, Tănasă, Jalbă, Colban. Au mai intrat: Răzlog, Leuciuc, Grămadă și Burlacu.