Fotbal, Liga I

Steaua a învins CFR-ul și a relansat campionatul

Steaua București – CFR Cluj 3 – 1 (1 – 1)
Etapa a XXI-a a Ligii I a avut deznodământul pe care Steaua și Rapid și l-au dorit. Cele două echipe bucureștene au câștigat și s-au apropiat în clasament de liderul CFR Cluj, însă marele merit este al formației roș-albastre, care s-a impus chiar în fața ardelenilor, cu scorul de 3-1, în primul derbi al primăverii. Un derbi care s-a ridicat în sfârșit la nivelul așteptărilor.

Dacă Rapid s-a impus mincinos la Galați, contrar cursului jocului, nu același lucru îl putem spune și despre Steaua, care a dominat partida din Ghencea și a câștigat, în cele din urmă, meritat. Clujenii au tot dreptul să reclame o lovitură de pedeapsă, pe care asistentul Nica și centralul Alexandru Tudor nu a acordat-o, însă Steaua a demonstrat pe întreaga durată a partidei că a fost superioară. Lucrurile au început prost pentru elevii lui Marius Lăcătuș, dar au continuat cu bine și eroii Stelei au fost stranierii transfe-rați în această iarnă. Ironic, la CFR Cluj, erou putea deveni sin-gurul român trimis de Andone în teren, Eugen Trică. După câteva încercări de a ajunge la poarta lui Hirschfeld, steliștii s-au văzut surprinși pe contraatac. Dubarbier a scăpat pe partea stângă și a trimis un șut năprasnic în bara porții lui Zapata, însă mingea a ricoșat până la Trică, care a marcat, în minutul 4, cu un șut în forță de la marginea careului, deviat și de unul dintre steliști. Roș-albaștrii nu s-au predat însă și, așa cum a promis patronul Gigi Becali, au continuat să fie super ofensivi, iar asta a dat roade. În minutul 26, portarul clujenilor a avut o inter-venție excelentă la un șut al steliștilor și a respins în corner, însă la faza imediat următoare a gafat inexplicabil, trimițând în propria poartă mingea centrată din lovitură de colț de Mendoza. Clujenii au început nervos repriza secundă și au primit două cartonașe galbene imediat după pauză, pe când Steaua încerca să preseze poarta lui Hirschfeld. După o perioadă bună de dominare, gazdele au reușit în cele din urmă să înscrie, golul doi venind tot în urma unei faze fixe. Nu a mai fost vorba de un autogol, ci de prima reușită a lui Dayro Moreno în Liga I, care a punctat în minutul 56. Elevii lui Ioan Andone au început apoi să alerge după golul egalizator, lăsând de multe ori mari spații în apărare. Steaua nu a profitat de ele, însă a reușit cu succes să îi țină pe ardeleni departe de poarta lui Zapata. Portarul columbian nu a fost însă lipsit de emoții, precum nici suporterii, însă câteva intervenții excelente au dat încredere întregii defensive. Clujenii ar fi putut însă egala din penalti, dacă brigada de arbitri nu i-ar fi refuzat în minutul 58. Chiar după golul doi al Stelei, Antonio Semedo a fost faultat în careu de portarul Stelei, Robinson Zapata, dar arbitrul Tudor nu a acordat penalti pentru CFR, ci doar lovitură de la colțul terenului. Zece minute mai târziu, Cadu a fost agățat de la spate de Emeghara, însă nici de această dată nu s-a fluierat lovitură de la 11 metri. Totul a luat sfârșit în minutul 90, însă înainte de fluierul de final al arbitrului. Mendoza a executat pentru a treia oară perfect o fază fixă, iar Ovidiu Petre a înscris din patru metri. Este pentru prima oară când CFR Cluj a încasat trei goluri într-un singur meci de campionat, iar Andone cu siguranță are de lucrat cu elevii săi la fazele fixe, toate cele trei goluri steliste venind în urma unor astfel de situații. Cu ocazia acestei partide s-a înregistrat un record în fotbalul românesc, după ce în garniturile de start ale celor două formații s-au aflat nu mai puțin de 16 jucători străini, dintre care 10 la CFR Cluj. Chiar dacă unora nu le place acest lucru, cei 16 stra-nieri au contribuit din plin la spectacolul fotbalistic de calitate, în urma căruia Steaua continuă să spere. Formația bucureșteană s-a apropiat la opt puncte de CFR Cluj, în clasamentul Ligii I, iar lupta pentru titlu pare să fie relansată. Drumul este însă lung și plin de neprevăzut… Au evoluat echipele: Steaua: Zapata – Golanski (Neșu, 75), Goian, Rădoi, Emeghara – Lovin, Ov. Petre – Dayro Moreno (Nicoliță, 76), Dică, Mendoza – Jose Moreno (Ghionea, 84). Antrenor: Marius Lăcătuș CFR Cluj: Hirschfeld – Tony, Cadu, Andre Sousa, Dorsin – Trică, Dani, Andre Leao (Ruiz, 80), Dubarbier (Culio, 59) – Semedo (Manuel Jose, 86), Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone