Fotbal, Liga I

Derbiul etapei, la Iași

Duminică seară s-au disputat și ultimele două partide ale etapei a XX-a din Liga I. În prima dintre ele, Poli Timișoara s-a impus clar pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu, demonstrând că mai are un cuvânt greu de spus în lupta pentru un loc de cupă europeană. Derbiul rundei s-a disputat la Iași, acolo unde echipa locală Politehnica a reușit să învingă Steaua, la capătul unui meci în care gazdele au șutat de două ori pe spațiul porții.

Pandurii Târgu Jiu – Poli Timișoara 1 – 3 Pandurii au început partea a doua a campionatului cu stângul, fiind învinși cu scorul de 3-1, chiar pe teren propriu, de Poli Timișoara. Bănățenii au început în forță și și-au arătat pentru prima oară colții în minutul 4, când Ganea și Karamyan au trecut foarte aproape de deschiderea scorului. După încă o ratare a nigerianului Abiodun, timișorenii aveau să marcheze în minutul 25, când Gigel Bucur a profitat de ieșirea total aiurea a portarului Mingote și a introdus fără emoții mingea în plasă. Până la pauză, Poli a mai ratat de două ori, prin Ganea și Aliuță, în timp ce singura ocazie a gazdelor s-a consemnat în minutul 32, când centralul Aurel Bogaciu a anulat golul lui Arrieta. Mitanul secund avea să fie la fel ca primul, controlat de echipa oaspete. Timișorenii au rezolvat soarta partidei repede, prin golurile reușite de Abiodun și Borbely în minutele 50 și 65. Pandurii au reușit și ei să puncteze, golul de onoare fiind marcat de Alexandru Pițurcă, fiul selecționerului înscriind cu un șut din careul mic, după o pasă bună primită de la Arrieta. PANDURII TÂRGU JIU: Mingote – Ad. Rusu, Anilton (Wandeir ’46), Chibulcutean – Vasilache, M. Soares, Fl. Stângă, Grecu – D. Orac, Arrieta, Jessui (Al. Pițurcă ’54). Antrenor: Joaquim Teixeira. POLI TIMIȘOARA: M. Popa – Bădoi, Brezinsky, Luchin, Milhazes – Abiodun, Borbely, Aliuță, Art. Karamian – I. Ganea, G. Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin Jr. Politehnica Iași – Steaua București 2 – 1 După un tur de campionat în care au dezamăgit, roș-albaștrii au ratat și startul returului. Elevii lui Marius Lăcătuș au jucat fără vlagă la Iași, pierzând cu 2-1 în fața unei Politehnici care a șutat doar de două ori pe poartă. Partida de pe Stadionul „Emil Alexandrescu” a început cum nu se putea mai prost pentru steliști. În chiar minutul doi, Andrei Cristea a pătruns foarte bine pe flancul drept, a trimis mingea în careu și Bănel Nicoliță a înscris în proprie poartă. Repriza întâi a aparținut în totalitate gazdelor, ieșenii fiind mai prezenți în joc și practicând un fotbal modern. De partea cealaltă, prima ocazie a oaspeților a venit de-abia în minutul 43, când Ovidiu Petre nu a putut introduce mingea în poartă, trimițând peste ea din doar șase metri. Muștruluiți la pauză de Marius Lăcătuș, steliștii au ieșit de la cabine mult mai motivați și au controlat mitanul secund în marea lui parte. La doar două minute de la reluare, roș-albaștrii au reușit să restabilească egalitatea: Mendoza primește o minge bună în careu și șutează cu forță, învingându-l pe Brăneț. Total contrar cursului jocului, cei care aveau să marcheze golul doi au fost elevii lui Ionuț Popa, prin fundașul Onuț, care a pus latul la respingerea portarului Zapata din minutul 60. Steliștii aveau să domine autoritar ultima jumătate de oră. Mendoza în minutul 65, Moreno zece minute mai târziu și Dică, de două ori pe final de meci, nu au putut însă să îl învingă pe Brăneț, astfel încât ieșenii au obținut o victorie mare, în fața Stelei. POLI IAȘI: Brăneț – Homei, Pecnik, Onuț, Cr. Munteanu – Sfârlea, Naidin (Ciobanu ’86), Adrian Ilie, Bersnjak – Bâlbă (Pălimaru ’82), Andrei Cristea. Antrenor: Ionuț Popa. STEAUA: Zapata – Golanski (Neșu ’80), D.Goian, Ghionea, Emeghara – Nicoliță (Surdu ’55), Ov. Petre, Pleșan (Dayro Moreno ’62), Mendoza – N. Dică -Pepe Moreno. Antrenor: Marius Lăcătuș.