Fotbal, Liga a III-a

Egal prețios obținut de Juventus Fălticeni

Transkurier Sf. Gheorghe – Juventus Fălticeni 1 – 1
Juventus Fălticeni continuă să-și îmbogățească zestrea de puncte obținând în ultimul meci un punct mare pe terenul formației Transkurier, una dintre contracandidatele la retrogradare. Contând pentru etapa a XXV-a, partida dintre Transkurier Sf. Gheorghe și Juventus Fălticeni s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce la pauză, elevii lui Ovidiu Murariu au condus cu 0-1. Fălticenenii au dominat prima parte a meciului și au reușit deschiderea scorului prin Andrei Aileni, din penalty, în minutul 35. Atacantul fălticenean a executat cu sânge rece lovitura de pedeapsă și alb-negrii au intrat în avantaj la vestiare.

Imediat după reluarea jocului, gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în urma unor greșeli în lanț a defensivei celor de la Juventus. La ultimul faza a meciului, gazdele puteau marca golul decisive dar portarul Matei a avut o intervenție reușită. Un rezultat în urma căruia Juventus rămâne pe locul 13 și își îmbunătățește situația în clasamentul adevărului. Ceea ce la un moment dat părea tot mai puțin realizabil, devine acum o certitudine: Fălticeniul va avea și în sezonul viitor echipă în Liga a III-a. Antrenorul Ovidiu Murariu a folosit următoarea garnitură: Matei – Constantin, Butnaru, Ciopraga, Bosancu – Homneac, Pânzariu, Șuleru, Pantea – Irimescu, A. Ailenei. Au mai jucat: Stanca,Tomescu și Dumistrăcel.