Cetatea Suceava – FCM Bacău 2 – 1 (1 – 1)

Trei puncte pentru speranța salvării de la retrogradare

Aproape 5 luni trecuseră de când Cetatea Suceava nu a mai câștigat un joc oficial. Ajunși în acest timp în focul retrogradării, elevii lui Marian Pană au obținut sâmbătă un succes important, care menține vii speranțele pentru evitarea retrogradării. Victoria cu 2-1 în fața celor de la FCM Bacău poate reprezenta descătușarea de care probabil aveau nevoie galben-albaștrii. Dacă este așa sau nu, vom afla chiar miercuri, când Cetatea va înfrunta într-un adevărat derbi al orgoliilor pe FC Botoșani. Jocul de sâmbătă dintre cele două echipe a fost cu mult peste media celui de-al doilea eșalon fotbalistic al țării și, după mult timp, “cetățenii” au reușit să smulgă aplauzele publicului prezent în număr destul de mare la meci. Trei goluri, două bare, numeroasele ocazii ratate, cartonașe galbene și chiar o eliminare au fost ingredientele unui meci care ne-a amintit de vremurile bune ale echipei locale.

Două goluri, la interval de un minut Partida a început în forță, cei 22 de jucători trecând peste obișnuita perioadă de tato-nare. Băcăuanii au reușit să deschidă scorul încă din minutul 7 al meciului, când Verdeș a finalizat cu capul o centrare a lui Marian Tănasă. Imediat după reluarea jocului, brazilianul Roberto reușește să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, în urma unui șut bun de la marginea careului de 16 metri. După marcarea golurilor, cele două formații au continuat să joace fără menajamen-te, ocaziile la cele două porți derulându-se cu repeziciune. În minutul 17, Dobîrceanu putea duce din nou în avantaj echipa oaspete, dar lovitura liberă executată de acesta l-a făcut remarcat pe Curileac. Ivașcă a trecut pe lângă gol în minutul 32, când șutul său de la aproximativ 25 de metri a trecut puțin peste poarta băcă-uanilor. Finalul de repriză a fost mai liniștit, singura fază mai încinsă fiind intrarea dură a lui Streinu la Boby Verdeș. Partea a doua a jocului a început la fel de aprig ca și prima. În minutul 46, Roberto pătrunde impetuos în suprafața de pedeapsă a oaspeților și pasează excelent pentru Dicher, care din 3 metri nu reușește să înscrie. Același Roberto, scăpat singur cu golkeeperul băcăuan, ratează în minutul 61 una dintre cele mai mari ocazii ale meciului. Elevii lui Cristi Popovici au ripostat imediat și lovitura liberă, executată de nou intratul Cojocaru lovește bara (min. 64). Din minutul 65, Cetatea rămâne în doar 10 jucători, după ce Claudiu Streinu vede al doilea galben și implicit cartonașul roșu. Mihai Roman, în zi de grație Marian Pană riscă, evoluând cu numai doi fundași, iar băcăuanii profită de spațiile mari din defensiva noastră și scapă tot mai des în situații de singur cu portarul. Așa s-a întâmplat și în minutul 77, când Verdeș a pasat bine lui Tănasă, șutul acestuia lovind transversala. Antrenorul oas-peților introduce încă doi ata-canți, Huiban și Boghian, în speranța marcării golului decisiv. Acesta vine în minu-tul 86, dar în poarta băcăună. Roman, aflat în zi de grație, execută o lovitură liberă de la mai bine de 25 de metri, direct la vinclu, portarul Ignă-tescu rămânând spectator. 2-1 și întregul stadion aștepta fluierul de final al arbitrului Ionuț Neagu. Băcăuanii au presat în ulti-mele minute ale partidei, dar, spre bucuria gazdelor, atacu-rile acestora nu s-au materia-lizat pe tabela de marcaj. Ce-tatea obținut o victorie de mo-ral și continuă, miercuri, la Botoșani, seria jocurilor decisive pentru salvarea de la retrogradare. Deși rămân pe locul 15 al clasamentului, primul retrogradabil, suceve-nii se apropie la 5 puncte de FCM Câmpina și FCM Bacău, ambele cu 29 de puncte. Pană s-a declarat mulțumit de angajamentul jucătorilor și impresionat de publicul sucevean Aflat pentru prima dată pe “Areni” ca antrenor principal, tehnicianul Marian Pană și-a încurajat în permanență elevii, dirijându-i de multe ori de la limita suprafeței destinate băncii tehnice. Desemnat arbitru de rezervă, suceveanul Marius Șuhan a avut mult de furcă din cauza tehnicianului de la Cetatea, care nu de puține ori a fost la un pas de a intra în suprafața de joc. La confe-rința de presă de la finalul par-tidei, Marian Pană a mulțumit elevilor săi pentru angajamen-tul de care au dat dovadă și a recunoscut că echipa sa a avut și noroc. “Și dacă făceam egal sau pierdeam azi trebuia să-i felicit pe băieți pentru dăruirea de care au dat dovadă. Am spus de la început că vom lupta până la capăt pentru evitarea retrogradării. Este un pas mic, dar care ar putea conta la fi-nalul campionatului. Cred că am avut și puțin noroc astăzi, pentru că Bacăul a avut câteva ocazii clare la care defensiva noastră a fost prinsă pe picior greșit. Vom merge la Botoșani pentru a câștiga, iar dacă ne vom salva de la retrogradare cred că anul viitor putem face o echipă puternică la Suceava. Am văzut astăzi un public care merită mult mai mult”, a de-clarat tehnicianul Cetății.