Plusul de experiență și-a spus cuvântul!

HC Minaur Baia Mare – CS Universitatea Suceava 38-31 (19-15)
Sâmbătă, în Sala Polivalentă din Baia Mare, handbaliștii de la CS Universitatea Suceava au disputat un meci contând pentru etapa a XXI-a a Ligii Naționale. Universitarii au trebuit să se recunoască învinși în fața mult mai puternicei echipe HC Minaur, scorul înregistrat la finalul întâlnirii fiind 38-31. Pentru sportivii pregătiți de Petru Ghervan urmează însă un meci foarte important, etapa viitoare aceștia urmând să joace pe teren propriu cu Universitatea Cluj. La Baia Mare, sucevenii au făcut un joc bun, în unele momente fiind peste gazde. Începutul de meci a aparținut handbaliștilor noștri care după 10 minute conduceau cu 3 goluri avans, doar intervențiile foarte bune ale portarului maramureșean Apostu, limitând proporțiile scorului.

Antrenorul universitarilor a dovedit că a studiat foarte bine jocul Minaurului și s-a dovedit inspirat atunci când a decis să-l țină om la om pe Yan Vizbovsky, pericolul numărul din tabăra gazdelor. CS Universitatea a făcut față până în minutul 24, atunci când scorul era 12-12, moment în care plusul de experiență al băimărenilor și-a spus cuvântul, întrucât aceștia au reușit în numai 5 minute să ia un avans de patru goluri, la pauză scorul fiind 19-15. În partea a doua a jocului, gazdele se desprind la 6 goluri, 24-18, după care urmează o perioadă foarte bună pentru suceveni, care reușesc să înscrie de 5 ori, fără a primi gol. Nu a fost însă suficient pentru a remonta handicapul de pe tabela de marcaj. Finalul meciului a fost unul liniștit în care nu s-a mai pus problema învingătoarei. Printre cei mai prolifici jucători de pe teren s-au numărat: Pop-9 goluri,Csepreghi-8, Sabou-6, de la gazde, respectiv, Gavriloaia-6, Igant-5, Mitrea-4 și portarul Andrei, de la echipa noastră. „Știam că vom avea un meci greu la Baia Mare și că această întâlnire nu va semăna cu cea din tur. Important este că băieții au luptat dar în final plusul de experiență a unor jucători de la Minaur și-a spus cuvântul. Întotdeauna Baia Mare a fost una dintre cele mai frumoase echipe din Liga Națională. Suceava are ca obiectiv evitarea retrogradării și trebuie să ne concentrăm pentru asta la următoarele două jocuri, care sunt foarte importante pentru noi”, a declarat antrenorul Petru Ghervan, cel care, în perioada premergătoare deplasării la Baia Mare spunea că este mai important ca jucătorii să arate un handbal deschis și să evite accidentările decât cele două puncte puse în joc sâmbătă. În urma acestui rezultat, CS Universitatea se menține pe locul 9 al clasamentului, cu 17 puncte. Etapa viitoare „studenții” vor înfrunta, pe teren propriu, formația Universitatea Cluj, ocupanta penultimului loc al clasamentului, un meci considerat capital pentru îndeplinirea obiectivului. Rezultatele etapei a XXI-a: “U” Cluj-Napoca – Politehnica Iași 24-24, HC Minaur Baia Mare – CS Universitatea Suceava 38-31, HCM Bistrița – HCM Constanta 24-33, Dinamo Baumit – Pandurii Tg. Jiu 32-30, Steaua MFA – UCM Re-șița 35-37, Izometal Timișoara – CSM Medgidia 26-29,Uztel Ploiești – HCM Brașov 26-19.