Cetatea se afundă în subsolul clasamentului!

Cetatea Suceava – F.C. Prefab Modelu 1 – 1 (0 – 0)
Un egal. Atât a reușit Cetatea Suceava să scoată în meciul de sâmbătă în fața nou-promovatei Prefab 05 Modelu. 1-1, un rezultat care „a tulburat și mai mult apele” din curtea grupării galben-albastre. Consecința? Cetatea a ajuns deasupra liniei de retrogradare. Dar, dacă privim situația din clasamentul adevărului, acest -12, aflat în dreptul echipei sucevene, ne arată un adevăr trist recunoscut chiar de președintele Dumitru Moldovan. La finalul meciului de sâmbătă, acesta s-a arătat indignat de faptul că formația sa nu mai sperie pe nimeni în meciurile de pe teren propriu. În fața unei echipe care nu obținuse niciun punct în această primăvară, Cetatea a făcut un joc slab. Cele două echipe s-au contracarat reciproc la mijlocul terenului, fazele de poartă lipsind în cea mai mare parte a jocului. Prima ocazie majoră a aparținut oaspeților, în minutul 11, Pascal scoțând miraculos din fața lui Ilie, în urma unei centrări de pe dreapta a lui Măciucă.

Replica echipei noastre a venit nouă minute mai târziu, atunci când mingea trimisă de Streinu a lovit transversala porții Prefabului. Jucătorii antrenați de Ion Radu au abuzat de pase lungi, multe dintre acestea fiind aruncate la întâmplare. În ultimele minute de joc ale primei reprize s-au consumat și cele mai mari ocazii. Mai întâi Cetatea a ratat prin Bosancu, șutul acestuia fiind respins de goalkeeper-ul oaspeților, pentru ca, un minut mai târziu, Șerban să rateze singur cu Pascal din 5 metri. Schimbările au fost decisive În repriza a doua, călărășenii prind mai mult tupeu și ies la atac, dar cei care reușesc deschiderea scorului sunt „cetățenii”. În minutul 65, Dicher scapă din marcajul defensivei adverse și înscrie cu capul, în urma unei centrări expediate din corner de Andrieș. Golul primit produce panică în rândul „modelenilor”, tehnicianul Motroc sesizează momentul și face două schimbări care aveau să întoarcă jocul. Introducerea lui Jianu s-a dovedit a fi providențială, atacantul marcând, în minutul 84, în urma unei gafe impardonabile marca Anghel. Oaspeții putea pleca cu toate cele trei puncte, fiindcă în minutul 90+2, Câța, cel mai bun jucător al Prefabului, a fost faultat la 20 de metri de poartă de către Mocanu, aflat în poziție de ultim apărător. Cartonaș roșu pentru fundașul sucevean însă lovitura liberă a rămas fără efect pe tabela de marcaj. 1-1, iar pentru Cetatea se anunță vremuri grele, lupta pentru evitarea retrogradării devenind tot mai încinsă. Au evoluat: Cetatea: Pascal – Mocanu, Berezoschi, Streinu (min. 75 – Anghel) – Bosancu, Cososchi, Andrieș, Mitruc (min. 57 – Apetri), Ivașcă (min. 66 – Onciu), – Dicher, Roberto. Antrenor: Ion Radu. Prefab: Mihai – Răvoiu, Gâțu, Ilie – Tudor (min. 70 – Jianu), Olariu (min. 67 – Sătmar), Câța, Feher, Măciucă – Șerban, Grigoruță (min. 57 – Stere). Antrenor: Florin Motroc. Arbitri: Codruț Nicoară (Raș-nov) – Daniel Hârlab (Brașov), Gabriel Bârjac (Zalău). Obser-vator: Cristian Dulca (Cluj).