Programul național de promovare a educației ecologice cuprinde mai multe acțiuni, iar, dintre ele, Rodica Damaschin a precizat colectarea și valorificarea deșeurilor din procesul de învățământ. „Acțiunile derulate în cadrul programului, la care au participat pre-școlari, elevi, părinți, cadre didactice, specialiști, au avut ca scop educarea copiilor în a respecta și a proteja mediul înconjurător, prin plantarea de pomi și flori. Ei au învățat ce înseamnă relația om-natură, deoarece de ea depind prezentul și viitorul umanității”.
Azi, copiii de la GPN Nr. 2, prezintă
Concursul „Parada costumelor ecologice”, organizat de GPN Nr. 2 Suceava, se desfășoară astăzi, la ora 11, în aula Școlii Generale Nr. 1 Suceava, școală parteneră a grădiniței în cadrul Programul Național „Ecogrădinița”. Potrivit informațiilor primite de la directoarea grădiniței, Rodica Damaschin, costumele prezentate de copii vor fi premiate de un juriu alcătuit din reprezentanți a IȘJ Suceava, ai Direcției Silvice, Agenției de Protecția Mediului și de la școala generală menționată. Costumele au fost realizate cu sprijinul părinților, folosindu-se în acest sens o gamă diversă de deșeuri. În timpul paradei, copiii vor recita și poezii dedicate naturii.
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!
























Comentarii