Universitatea Suceava – ultimul spectacol acasă

Handbaliștii suceveni au învins duminică CSM Adjud cu 43 – 20 și mai au un singur meci de jucat în Divizia A > Jucătorii și-au făcut treaba, dar au nevoie de bani pentru a sta cu fruntea sus în Liga Națională
Handbaliștii suceveni au dat duminică ultimul spectacol din Divizia A, în fața suporterilor locali. Jucând în penultima etapă a returului în compania CSM Adjud, elevii lui Petru Ghervan au învins, usturător, cu 43 – 20, marcând cât pentru două partide. Deși calificați în Liga Națională, handbaliștii Universității Bucovina au evoluat responsabil, când, exact ca într-un meci cu miză mare, când reușind faze spectaculoase degajate, spre deliciul tribunelor. Astfel, în jumătate din prima repriza, după ce au ratat în neștire, oaspeții reușiseră să marcheze abia 3 goluri în timp ce sucevenii aveau 12 reușite pe tabela de marcaj. Diferența de calibru între cele două formații a fost evidentă destul de repede, dar gazdele n-au coborât ștacheta calității jocului și și-au văzut de treabă. Punctând în scheme simple sau combinând cu agilitate, din contraatac sau pozițional, handbaliștii universitari au terminat prima repriză cu „coama în vânt” și la scorul de 20 – 6. Fusese repriza lui Chiruț (10 goluri). În pauză, majorete… No comment! Poate doar că e loc de mai bine, mai înalt și mai… ritmic.

Adjudul a început partea a doua a meciului cu un zvâc de orgoliu și a reuși să marcheze chiar câteva goluri unul după altul. Dar n-a reușit să păstreze ritmul decât vreo 5 minute, când Suceava și-a reluat stilul de joc. În minutul 47 sucevenii jucau în trei după două trei eliminări dictate de arbitru, și doar așa oaspeții reușesc să mai aduce câte ceva pe tabelă. Avea să fie însă repriza lui Ga-vriloaie care, în total, a mar-cat de 12 ori și de fiecare dată s-a simțit excelent făcând-o. Duminică, handbaliștii suceveni își încheie parcursul în Divizia A, la Pitești, după care începe un alt fel de mun-că. Cea din culise, pentru pre-gătirea evoluțiilor din Liga Națională, în care echipa lui Ghervan și Leuciuc are nevoie de jucători noi și mai ales de bani. Conducerea tehnică a echipei este deja preocupată de cum vor „cotiza” cei care susțin astăzi handbalul su-cevean și de transferurile câtorva jucători cu experiență de care are nevoie lotul abia promovat.