Azi, în ședința CA al spitalului, se va propune

Restructurarea – singura soluție de supraviețuire

Ședința de azi a Consiliului de Administrație al spitalului sucevean se anunță „furtunoasă”, după cum a declarat directorul spitalului, Cristian Irimie, întrucât va fi discutat bugetul contractat cu CAS, care este mai mic decât cel al anului trecut. Dr. Irimie a precizat ieri că pentru încadrarea în bugetul care reprezintă cam 88% din cel de anul trecut va propune CA spre aprobare un proiect de restructurare. Dr. Irimie îl consideră absolut necesar în condițiile în care, în prezent, numai plata salariilor grevează 90% din buget. Directorul spitalului a declarat, cu cărțile pe masă, în cadrul unei conferințe de presă, că restructurarea va fi „un pic dureroasă”, că propunerile ce vor fi făcute vor avea „mulți adversari”, dar că deocamdată nu vor avea loc concedieri de personal (deși s-ar putea ajunge și la asta), ci o redistribuire a sarcinilor de serviciu.
 

”Va trebui gândită altfel politica de personal. Trebuie analizată încărcătura de sarcini pe fiecare individ care lucrează în spital, modul în care își desfășoară programul și cum se poate eficientiza acest program. Atâta timp cât avem cheltuieli de personal 90% din buget, nu mai putem să asigurăm celelalte cheltuieli cu utilitățile, medicamen-te, mâncare pentru bolnavi. Noi trebuie să ajungem ca aceste cheltuieli salariale să reprezinte maxim 65% din bugetul pe care-l avem. Dacă nu vom reuși să facem acest lucru, spitalul se va transforma într-o unitate de asistență socială pentru personalul pe care-l are și nu de a trata bolnavii. Trebuie să ne gândim foarte clar unde vrem să ajungem cu acest spital: să fie un loc unde se dau numai sa-larii sau să fie tratați bolnavii acceptabil”, a declarat dr. Irimie. El a explicat că „acceptabil” înseamnă ca spitalul să aibă întotdeauna asigurate medicamentele de bază pentru bolnavi, o alimentație cores-punzătoare, și nu „lături”, suficiente substanțe dezinfectante pentru curățenie și alte materiale pentru intervenții de urgență. Dr. Cristian Irimie a mai precizat ieri, în același cadru, că, în cazul în care nu se va aproba planul de restructurare propus, își va da demisia: „Dacă nu voi reuși să fac ca acest spital să supraviețuiască, plec. Nu am făcut facultate de director. Dacă nu se dorește să se facă restrucurare în spital, îmi dau demisia”. Conducerea spitalului jude-țean a semnat, sâmbătă, contractul cu CJAS. Suma contractată de spitalul sucevean pe acest an se ridică la 297 miliarde lei vechi, în timp ce bugetul total alocat anul trecut a fost de peste 317 miliarde. Pe 2006, spitalul a contractat cu CJAS un număr mai mic de bolnavi ca anul precedent – 32.000, față de 47.000. Precizăm că aproape toate spitalele județului au semnat contractul cu CJAS, iar bugetele sunt la fel sau mai mici ca anul trecut. În aceste condiții, a declarat, tot ieri, directorul DSP Suceava, dr. Alexandru Paziuc, la toate unitățile spitalicești banii vor ajunge doar până în octombrie.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI