De Ziua Mondială a Poeziei, la liceul din Cupca

De la stanga la dreapta – Victoria Todirescu, Marinela Tugui si Cristina Opaet

Anual, această frumoasă sărbătoare a poeziei, a cuvântului scris, a literaturii, este marcată pe larg la liceul din Cupca.

Anul acesta, în legătură cu situaţia creată, am făcut totul mai simplu. Elevii noştri au pregătit poezii ale diferitor poeţi clasici şi moderni cu tematică felurită. În incinta muzeul istoric al satului Cupca, avem câteva expoziţii permanente dedicate poetului crăsnean Ilie Motrescu, Cobzarului ucrainean Taras Şevcenko, Luceafărului poeziei româneşti Mihai Eminescu, scriitoarei bucovinene Olga Kobâleanska.

De asemenea, avem pe mesele din culoarul muzeului zeci de mape în care se află materiale de şi despre mari poeţi şi prozatori clasici şi contemporani. Sunt ziare, reviste, buclete, fotocopii ale reprezentanţilor de vază ai literaturii diferitor popoare.

O expoziţie cu portretele celor doi mari clasici ai literaturii universale Mihai Eminescu şi Taras Şevcenko am amenajat pe culoarul şcolii. De asemenea, am expus şi cărţile de poezie ale autorilor numiţi mai sus, dar şi pe cele ale regretatului traducător din opera şevcenkiană Ion Cozmei din Suceava, cât şi ale autorilor locali. Printre autorii bucovineni se numără şi regretatul poet crăsnean Ilie Motrescu.

Activ s-au încadrat la pregătirea măsurii dedicate Zilei Mondiale a Poeziei elevii claselor primare şi mijlocii. Cu ajutorul diriginţilor de clasă, al administraţiei liceului, au fotografiat şi filmat secvenţe în care elevii noştri recită sau citesc poezii în diferite limbi.

Membri cenaclului literar „Lămâiţa”, conduşi de subsemnata, din care fac parte elevi din diferite clase, au pregătit un recital poetic. Elevii au recitat versuri din literatura universală ale renumiţilor poeţi Mihai Eminescu, Taras Şevcenko, Ion Cozmei, Ilie Motrescu.

Sincere mulţumiri tuturor profesorilor de filologie din şcoală pentru munca depusă în cunoaşterea literaturii în diferite limbi. Succese elevilor şi fie ca dragostea de poezie, literatură, frumos să-i însoţească pe tot parcursul vieţii.

ELEONORA SCHIPOR

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI