> Mi-am propus să urgentăm ghidurile şi procedurile, pentru a se putea semna contracte şi a începe lucrări, a declarat şeful administraţiei judeţene
Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a fost ales, luni, preşedinte al Consiliului pentru Dezvoltare Regională (CDR) Nord-Est, pentru anul 2023, funcţie pe care a mai deţinut-o în perioada 2008-2012.
Vicepreşedinte al CDR Nord-Est în anul 2023 va fi Doina Federovici, preşedinte CJ Botoşani.
Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Est are preşedinţie rotativă care este asigurată, timp de un an, de preşedinţii consiliilor judeţene din Regiunea Nord-Est.
În anul 2023 debutează Programul Operaţional Regional POR 2021-2027, perioadă în care, pentru cele şase judeţe din Regiunea de Nord-Est, este disponibilă suma de 1,75 miliarde de euro.
„Mi-am propus ca pentru anul 2023 să urgentăm ghidurile şi procedurile pentru a se putea semna contracte şi a începe lucrări. Mă refer în primul rând la capitolul accesibilitate, drumuri judeţene. Pentru noi avem în vedere legătura între municipiul Fălticeni şi oraşul Gura Humorului cu zona Mălini, unde ne propunem modernizarea drumului, cât şi pod nou peste apa Moldovei la Mălini. De asemenea, sunt prevăzute şi proiecte pentru capitalele de judeţ pentru mobilitate urbană. Aici municipiul Suceava are proiecte de peste 60 de milioane de euro” a spus Gheorghe Flutur.
El a mai declarat s-a adoptat, luni, şi o noutate, respectiv că nu doar municipiile reşedinţă de judeţ, ci şi celelalte municipii vor primi fonduri prin procedura de prealocare, în judeţul Suceava fiind vorba de municipiile Rădăuţi, Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc şi Vatra Dornei.
„De asemenea, avem în vedere proiecte pe digitalizarea administraţiei publice în vederea îmbunătăţirii raportului cu populaţia şi cu agenţii economici. Alte proiecte care vor intra la finanţare se referă la anveloparea clădirilor şi reabilitarea termică, proiecte în domeniu educaţiei – infrastructura de şcoli, proiecte pe turism cultural, balnear şi agrement. De asemenea, sume mari de bani se vor aloca mediului de afaceri pe IMM-uri, în competitivitate, cercetare, inovare, dezvoltare competenţe, în valoare de 357 milioane de euro” a spus Gheorghe Flutur. (N.B.)

























Comentarii