Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava s-a impus în derbiul cu Şomuz Fălticeni

> Într-un meci contând pentru etapa a XIV-a, Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni 2-0

Foresta Suceava a rezolvat meciul cu Şomuz Fălticeni cu câte un gol marcat în fiecare repriză. Pe un teren greu, din cauza faptului că era îmbibat cu apă, deşi organizatorii s-au chinuit din greu să fie pus la punct, cele două echipe care s-au confruntat sâmbătă, 26 noiembrie, pe „Areni”, au făcut risipă de efort. Mai pragmatici şi mai inspiraţi, jucătorii pregătiţi de Dorin Goian au marcat atunci când a trebuit şi s-au apărat excelent, graţie unei pregătiri fizice de excepţie.

Samson a marcat din nou din penalti, lovitura de pedeapsă fiind obţinută de Cornel Căinari. În a doua repriză, deşi s-au retras în propria jumătate de teren, sucevenii s-au apărat şi au contraatacat periculos de fiecare dată. Cu cinci minute înainte de final, acelaşi Căinari a executat perfect un corner şi Daniel Muntean a marcat cu capul.

Avantaj de nouă puncte în clasament pentru Foresta Suceava după 14 etape disputate în acest an. Au mai rămas de jucat patru runde din sezonul regular, una în acest an, pe terenul celor de la CSM Bacău, şi trei la începutul anului viitor, acasă, cu Ceahlăul Piatra Neamţ şi Ştiinţa Miroslava, şi în deplasare, la Rădăuţi. (foto: ADRIAN POPOVICI)