Preşedintele CJ Suceava, la Mănăstirea Părhăuţi:

Vă îndemn să ţineţi la familie, tradiţii şi obiceiuri, la Bucovina noastră dragă, pentru că în felul acesta vom fi mai puternici!

Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a fost invitat, duminică, de IPS Calinic, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, la finalul Sf. Liturghii oficiate la Mănăstirea Părhăuţi care a împlinit 500 de ani de la sfinţire, să se adreseze credincioşilor.

Gheorghe Flutur i-a felicitat pe cei prezenţi „pentru această frumoasă zi de sărbătoare pe Valea Soloneţului, la Părhăuţi”.

„Mă bucur să văd multă lume în straie populare şi vă îndemn să le purtaţi, pentru că sunt cartea de identitate a noastră, cum cartea de identitate este şi această prea frumoasă biserică, o biserică ce arată vechimea noastră pe aceste meleaguri, credinţa noastră profundă” a spus Flutur.

Preşedintele CJ a mai arătat că din cuvântul de învăţătură rostit la această slujbă a reţinut în primul rând că „faptele bune contează mai mult decât orice”.

„Vă îndemn să ţineţi la familie, să ţineţi la tradiţii, la obiceiuri, la Bucovina noastră dragă, pentru că în felul acesta vom fi mai puternici!” a spus Gheorghe Flutur.

Şeful administraţiei judeţene a reamintit că în urmă cu mai mulţi ani a lansat proiectul „Ţinutul Mănăstirilor”, arătând că acum şi Părhăuţi are mănăstire. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI