Handbal masculin, Liga Zimbrilor

CSU din Suceava a pierdut pe mâna ei meciul cu Steaua Bucureşti

> Într-o partidă din etapa a XI-a, Steaua – CSU din Suceava 26-25 (11-12)

CSU din Suceava a scăpat printre degete un rezultat bun în meciul din etapa a XI-a a Ligii Zimbrilor, meci disputat pe terenul grupării Steaua Bucureşti. Elevii profesorului Petru Ghervan ar fi putut scoate cel puţin un punct dacă se concentrau în momentele importante ale jocului.

Sucevenii au evoluat cu mult curaj în prima repriză şi au pus mari probleme adversarilor lor. Cu portarul Darius Makaria în mare formă, oaspeţii au fost la conducerea ostilităţilor în primele 30 de minute de joc şi la pauză aveau un avantaj de un gol pe tabela de marcaj. Ar fi putut fi mult mai bine pentru universitarii suceveni, dar momentul cheie al primei părţi a partidei a fost irosit de Roşu. La scorul de 8-6 în favoarea lor, oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 7 metri, în condiţiile în care gazdele evoluat cu un om mai puţin. Extrema stângă suceveană a ratat penalitatea şi în loc să fie 9-6 pentru CSU, a fost 8-8.

Şi în partea secundă CSU din Suceava a jucat bine, dar steliştii şi-au dat seama că nu e de glumit şi au forţat nota. Cel care a dat semnul revenirii a fost Hanţaru, handbalist de forţă. Meciul s-ar fi putut lesne încheia la egalitate, cum poate că era mai just, însă atacul sucevean a fost neinspirat în multe moment şi au fost şi ratări monumentale.

În final, scorul partidei Steaua – CSU din Suceava a fost 26-25, oaspeţii putând să regrete lejeritatea lor în tratarea unor atacuri. De menţionat evoluţia bună a tânărului Daniel Stanciuc, jucător care la nici 18 ani a marcat trei goluri.

În etapa a XII-a, CSU din Suceava va primi miercuri, acasă, vizita formaţiei CSM Focşani.

STEAUA BUCUREŞTI – CSU SUCEAVA

26-25 (11-12)

Arbitri: Daniel Basso / Florin Tofan

Steaua: Stănescu, Iancu – Hanţaru 8, Mihalcea 4, Georgescu 4, Grbovic 3, Milosevic 3, Şomlea 2, Johannson 1, Popovic 1, Burlacu, Constantina, Şandru. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

CSU din Suceava: Makaria, Duman, Grigoraş – Tîrzioru 8, Roşu 4, Stanciuc 3, Ştefan 3, Dascălu 2, Lupu 2, Bologa 1, Kbilashvili 1, Kutahya 1, Balazs. Antrenor: Petru Ghervan.

Rezultate consemnate în etapa a XI-a:

HC Dobrogea Sud – CSM Focşani      26-20

Steaua – CSU din Suceava                26-25

CSM Bacău – CSM Bucureşti             25-24

Dinamo – Potaissa Turda                 43-39

Mianur Baia Mate – HC Buzău          28-23

Au mai rămas de jucat meciurile: CSM Alexandria – U Cluj şi CSM Vaslui – Poli Timişoara.