Dosar penal pentru un adolescent din Cacica

> El a fost prins conducând o motocicletă neînmatriculată şi cu număr fals

Un tânăr de 17 ani, din comuna Cacica, este cercetat penal pentru trei infracţiuni rutiere, după o plimbare cu motocicleta.

El a fost oprit pentru control luni, 1 noiembrie, în timp ce se deplasa pe raza comunei cu o motocicletă Suzuki.

În urma controlului, s-a constatat că tânărul nu are permis de conducere.

Totodată, poliţiştii i-au solicitat să prezinte certificatul de înmatriculare, poliţa RCA şi alte documente ale motocicletei. Tânărul a declarat că nu are niciun document asupra sa, însă a spus că are aceste documente la domiciliu.

Verificările în bazele de date au arătat că numărul de înmatriculare a fost atribuit unui autoturism marca Volkswagen încă în anul 1991, în prezent maşina fiind radiată din circulaţie!

În acest condiţii, tânărul este cercetat penal pentru „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, „conducerea unui autovehicul neînmatriculat” şi „conducerea unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare”. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI