Handbal masculin, Liga Zimbrilor

Victorie de moral pentru CSU din Suceava în faţa „lanternei roşii”, CSM Alexandria

> Într-un meci contând pentru etapa a VIII-a, CSU din Suceava – CSM Alexandria 29-27 (15-13)

Aşa după cum se anticipa, partida dintre CSU din Suceava şi ultima clasată din Liga Zimbrilor, CSM Alexandria, a fost una extrem de disputată. Gazdele doreau refacerea moralului după eşecurile cu CSM Vaslui şi HC Buzău, oaspeţii încercau să spargă gheaţa acolo unde au crezut că este mai subţire.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, teleormănenii dând o replică extrem de puternică, cu angolezul Hebo în prim-plan. A fost, totuşi, 15-13 în favoarea elevilor profesorului Petru Ghervan la pauză, Kbiashvili şi Roşu marcând ultimele două goluri pentru suceveni.

Oaspeţii au revenit în joc în debutul reprizei secunde, dar CSU din Suceava a fost mai hotărâtă pe final şi a câştigat cu 29-27. Aşa cum au spus şi înainte de acest joc, sucevenii şi-au dorit o victorie pentru o minivacanţă liniştită înainte de următorul meci oficial, care va avea loc abia pe 11 noiembrie. (foto: ADRIAN POPOVICI)

CSU SUCEAVA – CSM ALEXANDRIA 29-27 (15-13)

Arbitri: Ciprian Popa / Ionuţ Velişcă

CSU din Suceava: Grigoraş, Makaria – Tîrzioru 10, Anton 6, Kbilashvili 5, Roşu 2, Bologa 2, Kutahya 2, Furak 1, Ştefan 1, E. Szsaz, Loic, Stanciuc, Dascălu. Antrenor: Petru Ghervan.

CSM Alexandria: Simulescu, Staicu – Hebo 10, Oancea 4, Mocanu 4, Hoinaru 3, Dobrincu 2, Voicu 2, Roşca 1, Aungurenci 1, Păunescu, Mazilescu. Antrenor: Constantin Ştefan.

Rezultatele înregistrate în etapa a VIII-a:

Poli Timişoara – Dinamo                   29-33

CSU din Suceava – CSM Alexandria     29-27

HC Buzău – Potaissa Turda                31-35

HC Dobrogea Sud – CSM Vaslui          31-24

CSM Focşani – CSM Bacău                 34-29

Au mai rămas de disputat meciurile CSM Bucureşti – Steaua şi U Cluj – Minaur Baia Mare.