Rugbi, Divizia Naţională

CSM Suceava a pierdut neaşteptat pe terenul echipei CSU Alba Iulia

> Într-un meci din etapa a XIV-a, CSU Alba Iulia – CSM Suceava 31-17

CSM Suceava a suferit o înfrângere neaşteptată pe terenul formaţiei CSU Alba Iulia, formaţia care nu avea niciun punct după 13 etape disputate în Divizia Naţională de rugbi. Fără antrenorul principal, Marcel Creţuleac, pozitiv la testul Covid-19, echipa suceveană s-a prezentat în cetatea ardeleană fără opt titulari din partida precedentă de campionat, cea cu CSUAV Arad. Mai mult, în prima repriză unul dintre cei mai buni jucători suceveni, Vasilică Ivanov, a suferit o accidentare gravă, fractură de tibie.

După ce a condus la pauză cu 12-10, CSM Suceava a intrat în jocul de uzură al gazdelor şi s-a pierdut după primul eseu încasat. Scorul final al meciului CSU Alba Iulia – CSM Suceava a fost 31-17.

„Aşa cum se petrece aproape de fiecare dată la partidele din deplasare, mai ales la cele disputate duminica, nu putem alinia cel mai bun 15 din cauza faptului că jucătorii noştri au un statut semiprofesionist şi, deci, o parte dintre ei lucrează.

Problemele legate de situaţia financiară au lăsat urme adânci şi nu există motivaţie în rândul jucătorilor. Atât am putut face la meciul de azi şi ne pregătim pentru jocul care va urma. Important este ca echipa să meargă înainte şi să se regrupeze aşa cum a făcut-o de fiecare dată” a afirmat, după partida de la Alba Iulia, antrenorul Vasile Conache.