Handbal masculin, Liga Zimbrilor

CSU din Suceava, la prima victorie în faţa propriilor suporteri din acest sezon competiţional

> Într-un meci contând pentru etapa a IV-a, CSU din Suceava – CSM Bacău 33-31

CSU din Suceava a reuşit în etapa a IV-a a Ligii Zimbrilor prima victorie în faţa propriilor suporteri. La finele săptămânii trecute, sala „Dumitru Bernicu” a trepidat sub freamătul iubitorilor de handbal din Suceava care s-au bucurat enorm la succesul elevilor profesorului Petru Ghervan în faţa echipei CSM Bacău, 33-31.

Până au reuşit fanii suceveni să se dea cu dezinfectant, oaspeţii conduceau deja cu 5-1. Gazdele au revenit treptat şi, susţinuţi frenetic de public, au reuşit să egaleze la pauză la 17.

Perioada de joc bun a „studenţilor” suceveni a continuat minute bune, aceştia ajungând să conducă cu un avantaj de 6 goluri, 28-22, la jumătatea celei de-a doua reprize. Jucătorii băcăuani pregătiţi de Sandu Iacob n-au renunţat însă la luptă şi, profitând de erorile apărute în jocul celor de la CSU, au izbutit să egaleze la 31 în minutul 59, prin croatul Coric. Din fericire, sucevenii au fost, neaşteptat, mai lucizi pe acest final nebun de joc, înscriind golurile victoriei prin puiul de bucovinean Botond Balasz şi tenacele georgian Kbilashvili. Adevărul este că, probabil, ghinionul din meciul cu Minaur Baia Mare s-a întors şi CSU din Suceava a câştigat.

În urma victoriei cu Bacăul, gruparea suceveană a urcat pe locul 6 în ierarhia Ligii Zimbrilor.

CSU din Suceava: Darius Makaria, Ştefan Grigoraş – Adrian Tîrzioru (10), Irakli Kbilashvili (5), Alin Roşu (5), Robert Furak (4), Balasz Botond (4), Alex Dascălu (2), Leonard Ştefan (1), Daniel Stanciuc (1), Cosmin Lupu (1), Albert Vizitiu, Alex Juverdianu, Alex Bologa, Valentin Anton.

Antrenori: Petru Ghervan, Adrian Chiruţ, Iulian Andrei şi Bogdan Şoldănescu.

Rezultate consemnate în etapa a IV-a:

CSU din Suceava – CSM Bacău          33-31

CSM Alexandria – Dinamo                26-34

Poli Timişoara – CSM Bucureşti        28-29

U Cluj – HC Buzău                           24-29

CSM Vaslui – Minaur Baia Mare                  26-31

Partidele Dobrogea Sud Constanţa – CSA Steaua Bucureşti şi CSM Focşani – Potaissa Turda se vor juca ulterior.