Handbal masculin, Divizia A

CSU II din Suceava a început cu o victorie clară acest sezon competiţional

> Într-un meci din prima etapă a Seriei I, Pietricica Neamţ- CSU II din Suceava 25-38 (14-18)

A doua echipă a clubului CSU din Suceava, care evoluează în Seria I a Diviziei A de handbal masculin, a debutat în noul sezon competiţional cu o victorie. Într-un meci disputat la începutul acestei săptămâni, CSU II din Suceava s-a impus în faţa grupării Pietricica Neamţ cu 38-25.

Prima repriză a fost una echilibrată, gazdele reuşind să facă faţă grupării sucevene, scorul la pauză fiind favorabil oaspeţilor, 18-14. În partea secundă însă, pregătirea de excepţie a formaţiei pregătite de profesorul Vasile Boca a făcut diferenţa. În ultimele 10 minute echipa nemţeană s-a prăbuşit practic şi sucevenii s-au impus cu 38-25.

Echipa CSU din Suceava este alcătuită pe scheletul echipei de juniori II a clubului, campioană naţională. Pentru CSU II din Suceava au marcat: Stanciuc (9), Zariţchi (8), Armanu (5), Grigore (4), Hreceniuc (3), Focşăneanu (2), Radu Codrin (1), Urdă (1), Moldoveanu (1) şi Drăgoi (1).

„Am început mai timid jocul, dar din minutul 20 am preluat conducerea ostilităţilor. Gazdele au un mix între juniorii I de la LPS Piatra Neamţ şi foşti jucători şi, pe final, nu au mai ţinut ritmul.

Ne aşteaptă un meci interesant sâmbătă cu CSM Botoşani şi sper să arătăm ce putem în faţa unei echipe care a jucat în Liga Zimbrilor”, a declarat antrenorul Vasile Boca.

În cadrul etapei a II-a Seriei I a Diviziei A de handbal masculin, în sala „Dumitru Bernicu” din Suceava, se va juca derbiul CSU II din Suceava – CSM Botoşani. Partida va avea loc sâmbătă, 25 septembrie, de la ora 10.00.