Fotbal, Liga a III-a

O victorie, un egal şi o înfrângere, bilanţul echipelor sucevene în etapa a XV-a

> Foresta Suceava a câştigat, Bucovina Rădăuţi a remizat, iar Şomuz Fălticeni a pierdut

Etapa a XV-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal a fost una favorabilă grupării Foresta Suceava, singura care a ieşit învingătoare. Bucovina Rădăuţi a remizat acasă cu Dante Botoşani, iar Şomuz Fălticeni a cedat la Piatra Neamţ.

Vreme bună, teren splendid şi toate condiţiile pe stadionul „Areni” la meciul dintre Foresta Suceava şi Bradul Borca. Deşi porneau ca favoriţi clari, sucevenii s-au chinuit mult în prima repriză nereuşind să-şi creeze ocazii clare de gol.

În repriza secundă formaţia gazdă, pregătită de Ivan Gvozdenovic, a rezolvat partida doar în decurs de cinci minute. În minutul 51 a marcat Andrei Cerlincă, pentru ca apoi, în minutul 56, Robert Martin să stabilească scorul final, 2-0.

Bucovina Rădăuţi a avut avantajul terenului propriu în meciul cu Dante Botoşani, dar nu a reuşit să şi-l valorifice. Elevii lui Iulian Ionesi au început disputa cu handicap de un gol, pentru că oaspeţii au marcat chiar în minutul 5, prin Grumezescu. Rădăuţenii au alergat după egalare mai bine de o oră de joc, ei reuşind totuşi golul de 1-1 în minutul 70 prin Ionuţ Plămadă. Norocul nu a mai ţinut cu gazdele în partida cu botoşănenii şi scorul final al întâlnirii dintre Bucovina Rădăuţi şi Dante Botoşani a rămas 1-1.

După victoria clară din runda anterioară, acasă cu Ştiinţa Miroslava, Şomuz Fălticeni ataca cu moral bun duelul cu Ceahlăul Piatra Neamţ. Din păcate, jocul fălticenenilor nu a mai fost la fel şi nemţenii s-au impus fără mari probleme, cu 3-0, prin punctele reuşite de Andrei Mateiciuc şi Răzvan Pîntea, de două ori.

În urma rezultelor consemnate în etapa a XV-a, Foresta Suceava ocupă primul loc în clasament cu 30 de puncte, la egalitate cu Bucovina Rădăuţi, în timp ce Ştiinţa Miroslava a pierdut teren după eşecul de acasă cu Huşana Huşi. Ceahlăul Piatra Neamţ s-a apropiat la două puncte de grupările sucevene, având 28 de puncte.

Etapa viitoare, a XVI-a, poate fi una edificatoare în ceea ce priveşte configuraţia finală a clasamentului Seriei I a Ligii a III-a şi poate lămuri situaţia primelor două echipe care vor participa la barajul de promovare în Liga a II-a.

În runda a XVI-a, Foresta Suceava joacă la Juniorul Vaslui, Bucovina Rădăuţi la Şomuz Fălticeni, iar Ceahlăul Piatra Neamţ la Huşana Huşi.