Handbal masculin, Liga Naţională

CSU din Suceava a început cu o înfrângere turneul de la Cluj-Napoca

> Într-un meci din etapa a XX-a, CSM Vaslui – CSU din Suceava 24-22 (11-10)

CSU din Suceava a început cu stângul turneul de la Cluj-Napoca, pierzând în meciul de debut în faţa grupării CSM Vaslui. Sucevenii au avut momentele lor bune, dar au ratat exact atunci când nu trebuia şi au pierdut cu 24-22.

În prima parte, meciul dintre CSU din Suceava şi CSM Vaslui a fost extrem de echilibrat. A urmat apoi o perioadă extrem de bună a echipei antrenate de Adrian Chiruţ, Iulian Andrei şi Bogan Şoldănescu în care sucevenii au găsit lesne drumul spre plasa porţii vasluiene. La jumătatea primei reprize, Botond Balazs a marcat pentru 9-5 în favoarea sucevenilor.

Cum ne-am obişnuit deja de ceva vreme, era prea frumos să fie adevărat, aşa că după un start excelent a urmat o perioadă de cădere inexplicabilă şi CSM Vaslui a revenit în joc, ba mai mult a încheiat în avantaj la pauză cu scorul de 11-10.

În repriza a doua, CSM Vaslui a preluat conducerea, pe care nu a mai cedat-o până în final. CSU din Suceava a avut de mai multe ori şansa să egaleze sau să se apropie la doar un gol diferenţă, însă handbaliştii lui Adi Chiruţ au ratat tocmai atunci când era nevoie de gol.

Gruparea suceveană a cedat din nou un meci din care putea scoate mult mai mult, la fel ca în partida cu CSM Focşani. Să sperăm că moralul sucevenilor nu va scădea şi ei vor reveni pe plus, pentru că mai au de jucat trei meciuri în Ardeal, cu HC Buzău, CSM Bacău şi Magnum Botoşani.

În următorul meci al turneului de la Cluj-Napoca, CSU din Suceava va întâlni joi, 8 aprilie, formaţia HC Buzău.

CSU din Suceava: Makaria, Grigoraş – Botond (3), Juverdianu, Sadovyi (2), Kobzii (2), Popia (7), Maxim Oancea, Petrov (3), Lupu (2), Costea, Loic (1), Anton (1), Păunescu, Furak (1).