Volei masculin, Divizia A2

CSM Suceava nu a fost în excursie la Arad

> În primul meci oficial al sezonului competiţional 2020-2021, Pro-Volei Arad – CSM Suceava 2-3

CSM Suceava a debutat cu o victorie în noul sezon al Diviziei A2 la volei masculin, trupa antrenată de Tudor Orăşanu reuşind să se impună, la finele săptămânii trecute, pe terenul celor de la Pro-Volei Arad, cu scorul de 3-2.

Aflată la primul meci oficial după o pauză de aproape nouă luni de zile, echipa suceveană şi-a adjudecat setul inaugural cu scorul de 25-21, dar gazdele au revenit în actul secund, pe care l-au câştigat cu acelaşi scor 25-21.

Setul al treilea a fost la discreţia oaspeţilor şi s-a încheiat cu 15-25, însă arădenii au mai revenit o dată pe tabelă, reuşind să se impună în actul patru cu scorul de 25-21.

CSM Suceava a plecat totuşi cu două puncte meritate de la Arad, după ce s-a impus în tie-break cu 15-11.

„Puteam să câştigăm mult mai clar, dar, chiar dacă ne-am antrenat, după o pauză competiţională atât de lungă s-a simţit că nu am avut acea rutină a meciurilor oficiale. Am jucat cu trac. Oricum, deşi avem o echipă extrem de tânără şi am avut parte de o deplasare lungă, am obţinut un rezultat bun pe terenul unui adversar care în sezonul precedent a terminat pe primul loc în serie”, a declarat antrenorul Tudor Orăşanu, care a precizat că activitatea echipei locale de volei se poate desfăşura, chiar şi în vreme de pandemie, în baza unui proiect sprijinit de Primăria şi Consiliul Local Suceava.

CSM Suceava a mizat în meciul de la Arad pe următorii jucători: Ştefan Verciuc, Marius Bortă, Răzvan Dănilă, Gabriel Albu, Ştefan Asmarandei, Cosmin Boghian, Denis Croitor, Andrei Curic şi Alexandru Roman.