PSD Suceava 2020

Fotbal, Liga a III-a

Remiză în derbiul judeţean dintre Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni

> Într-o partidă din etapa a VII-a, Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni 2-2 (1-1)

Vreme numai bună pentru fotbal la sfârşitul săptămânii trecute la Rădăuţi, la derbiul sucevean Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni. Aşa cum era de aşteptat, partida a fost extrem de disputată, dar şi echilibrată, dovadă fiind şi scorul consemnat la final, 2-2.

Cei care au început mai bine partida au fost jucătorii echipei gazdă, pentru prima oară în formulă completă după infectările cu Covid-19. Rădăuţenii au irosit o mare ocazie de gol în minutul zece, când au şutat de trei ori consecutiv la poarta fălticeneană, dar nu au nimerit ţinta. Oaspeţii au replicat pe contraatac, extremele acestora fiind deosebit de percutante.

Totuşi, Bucovina Rădăuţi a reuşit deschiderea scorului în minutul 14, când Stoian i-a pasat ideal lui Ionuţ Plămadă, care a marcat simplu.

Meciul s-a mai stins după acest gol, deşi Şomuz Fălticeni a prins curaj în ofensivă. În minutul 40, Julei a pivotat excelent în careul rădăuţean şi l-a învins pe portarul Puianu cu un şut cu stângul.

A fost 1-1 la pauză şi jocul promitea destul de mult după prima lui parte. Din păcate, unele decizii modeste ale arbitrilor au stricat spectacolul sportiv. Şomuz Fălticeni a trecut la conducerea ostilităţilor după reuşita lui Tutuţă, acesta reluând în plasă un balon respins în faţă de portarul rădăuţenilor.

Deşi au revenit în atac, elevii antrenorului Iulian Ionesi nu s-au descurcat grozav la mingile înalte, fundaşii fălticeneni fiind buni la jocul aerian. Cu un sfert de oră înainte de final, la un duel care nu prevestea nimic, Stoian a protestat la o decizie a tuşierului, acesta l-a avertizat pe central, care i-a arătat al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu.

Jocul a rămas încins şi la încă o apreciere eronată a tuşierului, Julei a protestat şi s-a îmbrâncit cu un jucător rădăuţean şi a fost şi el eliminat. „Programul” a fost complet după încă un roşu direct acordat lui Toukam, pentru o „talpă” clară.

Cu un om în plus pe teren, Bucovina Rădăuţi a trecut la atac şi în minutul 85 a egalat prin antrenorul-jucător Iulian Ionesi. Gazdele ar fi putut câştiga, dar portarul fălticenenilor, Chindriş, s-a descurcat admirabil pe final.

Meciul Foresta Suceava – Juniorul Vaslui a fost amânat pentru 4 noiembrie, ora 14.00, după ce la formaţia suceveană a fost descoperit un focar de Covid-19.