Handbal masculin, Liga Naţională

Nicio şansă pentru CSU din Suceava în faţa campioanei naţionale, Dinamo Bucureşti

CSU Suceava a pierdut fără drept de apel, scor 30-40, meciul disputat, la finele săptămânii trecute, în faţa campioanei en-titre a Ligii Naţionale la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, în cadrul etapei a III-a a sezonului regular.

Trupa antrenată de Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei s-a întrecut în ratări în debutul întâlnirii, iar dinamoviştii au profitat din plin, ex-universitarul Gavriloaia ducând scorul la 10-5 în favoarea „alb-roşiilor” în minutul 15.

Dincolo de jumătatea primei reprize, formaţia bucureşteană a marcat de cinci ori consecutiv fără să primească gol, pauza regăsind-o cu un avantaj mai mult decât confortabil: 23-12.

Diferenţa maximă dintre cele două echipe a fost consemnată în minutul 45, când iranianul Mousavi a înscris pentru 35-19 în favoarea lui Dinamo.

Universitarii au mai redus din handicap în ultimul sfert de oră, au câştigat repriza secundă, dar Dinamo – CSU Suceava s-a terminat 40-30.

Următoarele şase etape de campionat vor avea loc în prima decadă a lunii octombrie, tot sub formă de turneu, cel mai probabil la Cluj.

CSU Suceava: Grigoraş, Makaria – Fodorean (7 goluri), Dascălu (6), Furak (4), Popia (4), Nalbantoglu (2), Oancea (2), Manjic (2), Pintilei (1), Alupoaie (1), Balazs (1), Tofănel, Sadovyi, Loic şi Câmpan.