Fotbal

Foresta Suceava a mai bifat o victorie, de această dată cu Ştiinţa Miroslava

Foresta Suceava s-a impus cu 4-2 (2-1) în meciul amical disputat la finele săptămânii trecute pe terenul sintetic de la Liceul cu Program Sportiv Suceava, susţinut în compania formaţiei Ştiinţa Miroslava. Sucevenii au deschis scorul prin atacantul Marin, cu o reluare din apropiere, însă ieşenii au egalat rapid prin Unghianu, cu un şut din alergare. Scorul pauzei a fost stabilit de nou-venitul Filip, cu capul, şi era abia minutul 12.

Repriza secundă a început cu bara lui Rigoni, după care „galben-verzii” au reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj graţie golului marcat de nou intratul Martin, care a speculat o greşeală majoră apărută în centrul apărării adverse. Formaţia pregătită de fostul antrenor al Forestei, Cristi Popovici, a redus din handicap prin acelaşi Unghianu, dintr-un şut deviat. Scorul final a fost stabilit de către Martin, cu o execuţie plasată, din interiorul careului.

Foresta a început jocul în formula: Mociu – Sumanariu, Celeadnic, Mateciuc, Drugă – Rigoni, Stănescu, Ungurianu – Cerlincă, Marin, Filip. Au mai intrat: Bîlbă – Martin, Burghele, Diallo, Neacşu, Căinari, Corduneanu şi Mandiuc.

Până la startul sezonului oficial sucevenii mai au în program două meciuri amicale, ambele în deplasare, pe 25 februarie, cu Ceahlăul Piatra Neamţ, şi pe 29 februarie, cu Ştiinţa Miroslava.

Forestierii vor începe returul Ligii a III-a pe data de 7 martie, în deplasare, cu Sporting Lieşti. În clasamentul la zi al Seriei I, gruparea suceveană ocupă poziţia secundă, la patru lungimi în spatele liderului Aerostar.