Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava a câştigat clar derbiul cu Bucovina Rădăuţi

> Într-un meci contând pentru etapa a XV-a, Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava 0-3

Interes deosebit la nivel local pentru derbiul sucevean al Seriei I a Ligii a III-a de fotbal dintre Bucovina Rădăuţi şi Foresta Suceava. Despărţite de doar un punct în clasament înainte de runda cu numărul 15, cele două grupări s-au întâlnit sâmbătă, 30 noiembrie, pe stadionul municipal din Rădăuţi.

În pofida terenului deosebit de denivelat, jocul a fost unul dinamic şi aprig disputat. Gazdele au avut doi jucători buni la creaţie, Ungurianu şi Ionuţ Plămadă, în timp ce sucevenii s-au bazat pe o apărare solidă şi pe viteza tânărului Hagiu şi mingi înalte pe „pivotul” Alexandru Marin.

La o minge lungă în adâncime, care nu anunţa nimic, tânărul Hagiu i-a depăşit în viteză pe fundaşii rădăuţeni şi a marcat în minutul 27.

Elevii antrenorilor Dorin Goian şi Daniel Bălan au echilibrat jocul, dar nu au găsit drumul spre plasa porţii sucevenilor. La pauză a fost 1-0 pentru Foresta şi întâlnirea rămânea deschisă oricărui rezultat.

Cei care au marcat din nou în repriza secundă au fost tot jucătorii pregătiţi de Petre Grigoraş, acelaşi Hagiu punctând în minutul 59. După acest gol, rădăuţenii au cedat psihic şi au mai încasat un gol marcat de masivul Alexandru Marin. Aşadar, scorul final al partidei Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava a fost 0-3 şi Foresta Suceava intră în pauza competiţională pe locul secund în clasament, la patru puncte în spatele liderului Aerostar Bacău.

Runda a XV-a a fost una bună şi pentru Şomuz Fălticeni care şi-a trecut în cont toate cele trei puncte din disputa cu Huşana Huşi. Pentru fălticeneni au marcat Priboi şi Julei.