Handbal masculin, Divizia A

Victorie la scor pentru CSU Suceava în meciul cu Poli Iaşi

> Într-un meci din etapa a VI-a, CSU Suceava – Poli Iaşi 48-17 (28-6)

Handbaliştii suceveni erau circumspecţi înainte de meciul cu Poli Iaşi din etapa a VI-a a Seriei A a Diviziei A. Realitatea a fost cu totul alta, elevii antrenorului Adrian Chiruţ „zburdând” practic în duelul cu ieşenii, de la finele săptămânii trecute.

Dacă în tur au avut ceva probleme în prima repriză a întâlnirii de la Iaşi, de această dată gazdele au făcut spectacol în sala „Dumitru Bernicu”. În prima repriză ei au marcat de 28 de ori, faţă de cele doar şase goluri ale oaspeţilor. Scorul final a fost 48-17, de neanticipat înainte de joc.

CSU Suceava: Duman, Turturică – Burbulea (1), Popia (1), Cozorici (1), Alupoaie (4), Oancea (8), Leordean (9), Tofănel (4), Mihalcea (4), Pintilei (6), Kobzii (4), Furak (6).

CSU Suceava va sta în etapa a VII-a a seriei A, pentru ca apoi în runda a VIII-a să joace pe 24 noiembrie la Târgovişte. Cu siguranţă că în această lungă perioadă de pauză CSU Suceava va juca partide amicale, precum a spus antrenorul Adrian Chiruţ.