Rugbi, juniori U 18

Echipa CSŞ Gura Humorului sprintează către un nou titlu de campioană

Echipa de rugbi juniori Under 18 a CSŞ Gura Humorului a obţinut încă un succes important, în deplasare, în tentativa de a cuceri al patrulea titlul naţional consecutiv. Elevii lui Andrei Varvaroi s-au impus cu scorul de 36-5, pe terenul celor de la Pantelimon Bucureşti, după un joc bun pe ansamblu.

„Am început foarte bine, am marcat două eseuri, apoi băieţii s-au relaxat puţin, au fost ceva inexactităţi, însă am intrat cu 17-5 la pauză, iar în a doua repriză am mai punctat, până la scorul 36-5. Este o victorie frumoasă şi ne pregătim pentru un meci mult mai greu, pe terenul celor de la CSŞ Bârlad, unde cu o victorie putem lua o opţiune importantă pentru titlu”, a declarat antrenorul Andrei Varvaroi.

Pentru CSŞ Gura Humorului au înscris câte două eseuri Vasilovici şi Gîrda, Alex Ursache şi Adrian Cojocariu reuşind şi ei câte un eseu. Trei dintre cele şase eseuri au fost transformate de Mihai Daraban (două), respectiv Alin Conache.

Cu patru victorii şi un egal, CSŞ Gura Humorului este în fruntea clasamentului, cu 21 de puncte.  CSM Bucureşti şi CSŞ Bârlad sunt singurele echipe care au rămas în plasa liderului. În aceste condiţii, este evidentă importanţa meciului din etapa viitoare, de la Bârlad.

Partea bună este că s-au mai recuperat din jucătorii cu probleme medicale, astfel că se speră că în meciul viitor se va alinia un lot cu bancă de rezerve completă.