Fotbal, Cupa României

Frig şi amar pentru 7.000 de spectatori

Stadionul „Areni” a fost în haine de sărbătoare la meciul din optimile Cupei României dintre Foresta Suceava şi Dinamo Bucureşti. Cei aproape 7.000 de spectatori din tribune au regretat, din păcate, frigul şi amarul, pentru că sucevenii au pierdut clar.

Nici măcar imnul local „Cântă cucu-n Bucovina”, nu a avut efect şi gazdele s-au „blegit” în repriza a doua. Scorul final, 0-4, a fost un rezultat prea dur. În ciuda diferenţei mari de pe tabelă, „galben-verzii” au avut câteva ocazii bune de gol în prima repriză. „Câinii roşii” au deschis repede scorul, în minutul 9, printr-un eurogol semnat de Ricardo Grigore, care a catapultat mingea în vinclul porţii sucevene de la 20 de metri. Sucevenii au revenit în joc şi au avut ocazii bune de a egala.

Celelalte trei goluri bucureştene au venit în repriza secundă pe fondul ofilirii apărării sucevene. Introdus după pauză, sârbul Perovic a făcut 2-0, în minutul 62, după o greşeală a defensivei sucevene. Golul trei i-a aparţinut lui Moldoveanu, în minutul 70, iar cel de-al patrulea aceluiaşi Perovic, venit pe un contraatac purtat în minutul 87.

Dinamo este a cincea echipă calificată în sferturi, după FC Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni şi formaţia de ligă secundă Petrolul Ploieşti.

Foresta Suceava: Ailenei – Sumănariu, Celeadnic, Mateciuc, Druga – Rigoni, Stănescu – Cerlincă, Căinari (June 752 ), R. Martin (Hagiu 662 ) – Al. Marin (Grumezescu 782 ). Antrenor: Petre Grigoraş.

Dinamo Bucureşti: Straton –Moura, Puljic, Klimavicius, Corbu – R. Grigore, I. Filip – Moldoveanu (Sorescu 792 ), D. Nistor, Brito (D. Ciobotariu 832 ) – D. Popa (Perovic 592 ). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Foresta Suceava – FC Dinamo Bucureşti 0-4 (0-1)

Stadion „Areni”

Au marcat: Ricardo Grigore (9), Slavko Perovic (62, 87), Robert Moldoveanu (70).

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi), Adrian Vornicu (Iaşi); arbitru de rezervă: Andrei Baciu (Botoşani)

Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Vasile Vamanu (Bacău) – FRF.