Fotbal, Liga a III-a

Două remize şi o înfrângere drastică pentru echipele sucevene în runda a VIII-a

> Foresta Suceava a pierdut la scor la Piatra Neamţ, iar Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni au încheiat la egalitate meciurile de la Miroslava şi Focşani

Foresta Suceava a suferit o nouă înfrângere drastică în acest debut de sezon competiţional. În etapa a VIII-a a Seriei I a Ligii a III-a, elevii antrenorului Petre Grigoraş au pierdut cu 1-5 pe terenul formaţiei Ceahlăul Piatra Neamţ.

Sucevenii au primit gol chiar în debutul partidei, nemţenii punctând prin Mbarga din penalty în minutul 2. Totuşi, ei au reuşit să-şi revină şi să egaleze înainte de pauză prin Drugă, tot în urma unei lovituri de la 11 metri.

La fel ca şi în prima repriză, Foresta a primit gol şi în debutul părţii secunde, în minutul 49 marcând Ovidiu Toma. La 2-1 în favoarea gazdelor, fundaşul central Viţelaru a fost eliminat din joc în urma unui roşu direct şi totul s-a terminat pentru Foresta Suceava. Până la finalul celor 90 de minute de joc, Ceahlăul Piatra Neamţ a mai marcat de trei ori prin Fomba şi Luboya, de două ori.

Dacă înainte de această rundă, la 7 puncte în spatele liderului Aerostar Bacău, se mai vorbea despre redresare şi de meciul direct, acum diferenţa este de 10 puncte şi cu greu se mai poate visa la promovare.

Aşa cum a arătat în primele runde, Şomuz Fălticeni joacă mai bine în deplasare decât pe propriul teren. Etapa a VIII-a a demonstrat acest lucru, fălticenenii fiind foarte aproape de o victorie pe terenul celor de la CSM Focşani. Oaspeţii au condus cu 2-1 prin golurile marcate de Mateiciuc şi Julei, oaspeţii reuşind să egaleze la ultima fază, din penalty, prin Ciprian Petre.

Tot cu un punct s-a întors şi Bucovina Rădăuţi de la Ştiinţa Miroslava. Elevii antrenorilor Dorin Goian şi Daniel Bălan au condus cu 1-0 la pauză prin punctul reuşit de Netbai, gazdele reuşind egalarea dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Edi Sandu.

În etapa a IX-a, Foresta Suceava va primi pe Areni vizita „lanternei roşii” CSM Paşcani, Bucovina Rădăuţi va juca acasă cu CSM Focşani, iar Şomuz Fălticeni tot pe teren propriu cu FC 2 Botoşani.