Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava a „absorbit” Ozana Târgu Neamţ

> Într-un meci din etapa a VII-a a Seriei I, Foresta Suceava – Ozana Târgu Neamţ 3-1

Stadionul „Areni” a găzduit, în weekendul trecut, meciul din cadrul etapei a VII-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal dintre Foresta Suceava şi Ozana Târgu Neamţ. Venită după un duş extrem de rece primit în runda precedentă la Botoşani, jucătorii formaţiei gazdă au atacat încă din primele minute ale partidei. Nu a durut foarte mult şi longilinul vârf de atac al sucevenilor, Robert Martin, a prins un şut bun care, puţin deviat de un adversar, a poposit în plasa porţii nemţenilor.

Elevii antrenorului Petre Grigoraş au atacat non-stop, dar nu au avut destulă luciditate în faţa porţii oaspeţilor. Lipsiţi de jucători cu imaginaţie la mijlocul terenului, sucevenii nu au beneficiat de situaţii foarte clare de a marca. Totuşi, Foresta Suceava a avut 2-0 la pauză după ce Drugă a transformat un penalti venit în urma unui henţ al nemţenilor.

În partea secundă jocul a devenit unul mai închis, gazdele gândindu-se la partida din runda următoare de la Piatra Neamţ şi mai ales la cea din optimile Cupei României cu Dinamo, cei de la Ozana Târgu Neamţ fiind şi ei conştienţi că nu au şansa unei victorii la Suceava, cu gândul la un adversar mai accesibil în runda următoare.

Oricum, publicul sucevean a mai avut parte de spectacol pentru că golgheterul Robert Martin a înscris din nou în minutul 74. Golul de onoare al oaspeţilor a fost marcat de Hodorogea în minutul 81.

În derbiul etapei a II-a, Bucovina Rădăuţi a pierdut pe teren propriu în faţa celor de la Oţelul Galaţi cu scorul de 1-2. Oaspeţii au condus cu 2-0 prin punctele reuşite de Andrei Munteanu şi Crihană, pentru gazde reducând din handicap Radu Ungurianu din penalti.

Nici Şomuz Fălticeni nu a avut mai mult noroc, deşi a jucat acasă. Gruparea fălticeneană a fost învinsă de Ştiinţa Miroslava cu 2-0 prin golurile reuşite de Eddy Sandu, ambele din 11 metri.

În etapa a VIII-a, Foresta Suceava va juca la Ceahlăul Piatra Neamţ, Bucovina Rădăuţi la Ştiinţa Miroslava, iar Şomuz Fălticeni la CSM Focşani.