Invitaţie la hram

Cu aleasă preţuire, enoriaşii, membrii Consiliului şi ai Comitetului Parohial, împreună cu preotul paroh de la biserica „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” – Straja II, Vă invită la evenimentele prilejuite de hramul Paraclisului parohiei, Acoperământul Maicii Domnului. Bucuria sărbătorii va avea în centru venerarea Sfintelor Moaşte ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena aduse de la Catedrala Patriarhală din Bucureşti, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte †Daniel, Patriarhul României şi a Înaltpreasfinţitului Părinte †Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor. Totodată vă aşteptăm să participaţi şi la sfintele slujbe din zilele de 28, 29, 30 septembrie şi 1 octombrie 2019. Aceste evenimente dorim să înscrie o filă memorabilă în istoria parohiei noastre, cât şi a Bucovinei.

Preot paroh,

CONSTANTIN OPREA

Program

Cu prilejul sărbătorii „Acoperământul Maicii Domnului”, hramul Paraclisului parohiei Straja II, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh † DANIEL şi a Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop † PIMEN, avem bucuria de a primi în pelerinaj racla cu Sfintele Moaşte ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena aduse de la Catedrala Patriarhală din Bucureşti. Aceste Sfinte Odoare vor poposi în biserica parohiei Straja II pentru a fi venerate de credincioşi timp de 3 zile:

28 Septembrie – 1 Octombrie 2019.

Vă invităm de asemenea să participaţi la sfintele slujbe de la Biserica noastră:

Sâmbătă, 28 septembrie 2019

ora 17.00 – întâmpinarea Sfintelelor Moaşte şi a delegaţiei Patriarhiei Române;

ora 17.30 – Acatistul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena;

ora 18.00 – Slujba Vecerniei şi a Litiei;

Duminică, 29 septembrie 2019

ora 07.30 – Utrenia Duminicii a XIX-a după Rusalii;

ora 09.00 – Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos; ora 09.30 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie; ora 16.00 – Taina Sfântului Maslu de obşte;

Luni, 30 septembrie 2019

ora 8.00 – Utrenia Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena;

ora 9.00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie cu pomenirea celor adormiţi;

ora 11.00 – Slujba de Tedeum de mulţumire pentru aniversarea a 12 ani de la întronizarea Preafericitului Părinte † DANIEL ca Patriarh al României;

ora 17.00 – Slujba Privegherii în cinstea sărbătorii Acoperământul Maicii Domnului;

Marţi, 1 octombrie 2019

ora 8.00 – Acatistul Acoperământului Maicii Domnului şi a Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena; ora 9.00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în cinstea hramului Paraclisului Parohiei Straja II; ora 15.00 – Plecarea Sfintelor Odoare şi a delegaţiei spre Bucureşti;

Vă aşteptăm cu bucurie duhovnicească!

Biserica va fi deschisă în permanenţă în zilele de 28, 29, 30 septembrie şi 1 octombrie 2019. (Preot paroh, CONSTANTIN OPREA)

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: