Fotbal, Liga a III-a

Procentaj de reuşită de doar 55% pentru echipele sucevene în etapa a V-a

> Foresta Suceava şi Şomuz Fălticeni au remizat pe teren propriu, Bucovina Rădăuţi a câştigat

Runda cu numărul 5 a Seriei A a Ligii a III-a de fotbal a programat meciuri pe teren propriu pentru toate cele trei reprezentante ale judeţului Suceava. Din păcate, din cele 9 puncte puse în joc, ele au contabilizat doar 5.

Pe un teren foarte bun, beneficiind şi de o vreme grozavă şi un public la fel de călduros, Foresta Suceava a primit pe stadionul Areni vizita echipei CSM Focşani. Deşi au deschis scorul prin Drugă, din penalty, în minutul 24, sucevenii s-au văzut egalaţi după o oră de joc de vrânceni prin reuşita lui Dănuţ Munteanu. Până la finalul celor 90 de minute de joc gazdele au forţat victoria, dar apărarea focşăneană a rezistat şi scorul a rămas cel fixat în minutul 60, 1-1.

Este prima sincopă a sucevenilor pe propriul teren, un semnal de alarmă, deoarece fiecare punct contează în lupta pentru promovare. Senzaţia tuturor a fost aceea că tot staff-ul Forestei Suceava a fost cu gândul la partida din Cupa României cu Gaz Metan Mediaş şi s-a considerat că victoria cu CSM Focşani va veni de la sine.

Bucovina Rădăuţi a confirmat startul bun din acest sezon competiţional şi a trecut fără probleme acasă de Sporting Lieşti cu scorul de 4-0. Pentru elevii antrenorilor Dorin Goian şi Daniel Bălan au marcat Ionuţ Plămadă, în minutele 35 şi 67, şi Ionel Stoian, în minutele 75 şi 80.

„Regina egalurilor”, KSE Târgu Secuiesc nu s-a dezminţit nici în etapa a V-a, reuşind a cincea remiză consecutivă pe terenul celor de la Şomuz Fălticeni. Covăsnenii au condus cu 2-0 prin punctele înscrise de Nicolae Păun şi Emanuel Popa, gazdele izbutind să egaleze in extremis prin Priboi, după ce Julei redusese din handicap.

În cadrul etapei a VI-a, Foresta Suceava va evolua pe terenul echipei FC 2 Botoşani, Bucovina Rădăuţi la KSE Târgu Secuiesc, iar Şomuz Fălticeni la Oţelul Galaţi.