Fotbal, Liga a III-a

Alexandru Marin s-a „răzbunat” pe fosta sa echipă

> Atacantul Forestei Suceava, acum, a marcat de două ori contra celor de la Ştiinţa Miroslava > În aceeaşi etapă a IV-a, Şomuz Fălticeni a remizat la Lieşti, iar Bucovina Rădăuţi a pierdut la Aerostar Bacău

Foresta Suceava a reuşit să câştige pe terenul celor de la Ştiinţa Miroslava în etapa a IV-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Fostul echipier al ieşenilor, Alexandru Marin, acum jucătorul sucevenilor, a marcat de două ori contra fostei sale formaţii. „Calul” a punctat în minutele 2 şi 67, al treilea gol al elevilor antrenorului Petre Grigoraş a fost înscris de Dudu Drugă, din penalti, în minutul 58. Scorul final al duelului dintre Ştiinţa Miroslava şi Foresta Suceava a fost 2-3, pentru gazde punctând Edy Sandu, din 11 metri, în minutul 49 şi Unghianu în minutul 64.

Grupările Aerostar şi Bucovina Rădăuţi, primele două clasate în ierarhia Seriei I a Ligii a III-a înainte de meciurile etapei a IV-a, s-au întâlnit în meci direct pe stadionul din Bacău. Gazdele au început mai bine meciul şi au deschis scorul încă din minutul 3 prin fostul atacant al Forestei, Cătălin Vraciu. Rădăuţenii au reuşit să echilibreze jocul şi au restabilit egalitatea în minutul 22 prin Netbai, din penalti. În minutul 56 Vraciu a realizat dubla, iar Cosmin Nemţanu a punctat pentru 3-1 în minutul 64, moment în care oaspeţii evoluau în inferioritate numerică, urmare a eliminării de pe teren a mijlocaşului Radu Ungurianu. Scorul final, 3-2, a fost stabilit de Daniel Păiuş în secvenţele de prelungiri ale partidei.

Şi Şomuz a reuşit un rezultat pozitiv în runda cu numărul 4 a Seriei I a Ligii a III-a. Fălticenenii au remizat pe terenul celor de la Sporting Lieşti, scor 1-1. Golul celor de la Şomuz Fălticeni a fost reuşit de Julei, care a egalat în minutul 78.

În etapa a V-a a Seriei I a Ligii a III-a, toate cele trei formaţii sucevene vor evolua pe teren propriu. Foresta Suceava va juca pe Areni cu CSM Focşani, Bucovina Rădăuţi cu Sporting Lieşti, iar Şomuz Fălticeni cu KSE Târgu Secuiesc.

Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi            3-2

Cătălin Vraciu (3, 57), Cosmin Nemţanu (64) / Iosif Netbai (22 – penalty), Daniel Păiuş (90+2)

FC Botoşani 2 – CSM Paşcani                     4-2

Răzvan Andronic (19, 90+3), Bogdan Melinte (58), Marian Chica-Roşă (68) / Marius Gangal (43), Ioan Târnovanu (46)

Ozana Târgu Neamţ – CSM Ceahlăul P. Neamţ      1-2

Denis Şerban (20) / Yoann Fellrath (34), Arsene Luboya (39)

Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni               1-1