Fotbal, Liga a III-a

Un amical de 4-1 pentru Bucovina Rădăuţi, la Piatra Neamţ

Bucovina Rădăuţi a câştigat fără drept de apel amicalul de la Piatra Neamţ, disputat miercuri, 7 august, cu CSM Ceahlăul, echipă parteneră de Liga a III-a.

Formaţia condusă de Dorin Goian şi Daniel Bălan s-a impus cu scorul de 4-1, într-un meci pe care nu l-a început deloc fericit.

În min.11, radăuţenii puteau să se vadă deja conduşi, dar Puianu n-a fost de acord cu asta şi a avut o intervenţie de zile mari.

După ce le-a trecut glonţul pe la ureche, rădăuţenii au apăsat „play” şi au dat drumul la joc. Au marcat de două ori până la pauză prin Dănilă, în min. 30, şi Ungurianu, în min. 44. În repriza a doua nemţenii au reuşit să reducă din diferenţă după o lovitură liberă de la 16 m executată ca la carte de Franck.

Oaspeţii însă aveau încă butonul „play” apăsat, astfel că, în min. 64, Ţapu face 3-1 pentru Bucovina Rădăuţi, ca la 12 minute mai târziu să mai adauge reuşita lui Daniel Păiuş, un lob peste portarul Ceahlăului, trimis din afara careului.

Următorul amical al Bucovinei Rădăuţi se va disputa pe 10 august, la Fălticeni, cu Şomuzul.