În aşteptarea unui nou sezon al Ligii a III-a

Ghinion al elevilor lui Vespazian Colban în primul amical de pe „Areni”

> ACS Foresta Suceava – Aerostar Bacău 0-1 (0-0)

O întârziere a făcut ca partida amicală dintre ACS Foresta Suceava şi Aerostar Bacău, proaspăt retrogradată din Liga a II-a, desfăşurată sâmbătă, 20 iulie, pe stadionul „Areni”, să înceapă mult după ora stabilită, 11, ţinând spectatorii „cu capul în soare” şi punându-le răbdarea la încercare.

În ciuda aşteptării, partida a început, atât sucevenii, cât şi băcăuanii dovedindu-şi eficienţa de joc în teren, ocazii de gol fiind de ambele părţi. La pauză, scorul a fost 0-0. Dezamăgirea sucevenilor a survenit în minutul 69, băcăuanii deschizând scorul. De altfel a fost singurul gol al partidei. Posesia balonului a fost de 82 în favoarea sucevenilor şi doar de 69 în favoarea băcăuanilor. Şi la capitolul atac la poarta adversă sucevenii au stat mai bine, având nu mai puţin de 108 intervenţii care, dacă ar fi fost bine gestionate, ar fi avut şanse pe tabela de marcaj. În ceea ce priveşte şuturile spre poarta adversă, echipa noastră a stat bine, înregistrând un număr de 7 lovituri.

Următorul meci amical al echipei ACS Foresta Suceava, înaintea cantonamentului de la Pojorâta, este programat pentru sâmbătă, 27 iulie, în compania formaţiei FC Botoşani II.