Fotbal

Deşi a câştigat la Târgu Neamţ, Viitorul Liteni a ratat promovarea în eşalonul trei

Viitorul Liteni s-a impus pe terenul celor de la Ozana Târgu Neamţ, cu scorul de 2-1, în manşa secundă a barajului de accedere în Liga a III-a, la sfârşitul săptămânii precedente. Victoria a fost insuficientă însă ca soarta promovării să se schimbe, în condiţiile în care trupa condusă de Demis Maranda şi Cătălin Holca fusese surclasată în meciul tur de pe teren propriu cu scorul de 1-4.

Chiar dacă erau mai mult cu gândul la petrecerea de după joc, nemţenii au deschis scorul în minutul 2, când Apreutesei l-a învins pe Bicleanu cu un şut în vinclu la colţul scurt. Fără să aibă nimic de pierdut, campioana judeţului Suceava a restabilit egalitatea la jumătatea primei reprize, prin Duţică, care a finalizat cu gol o lovitură de colţ. În ciuda faptului că a rămas cu un om în minus, după ce Apostol a fost eliminat pentru două galbene, Viitorul a trecut în avantaj în minutul 66, când Bijec a înscris cu capul după un corner.

„Dacă nu luam acele două goluri în prelungirile meciului tur, cu siguranţă altele erau şansele noastre de promovare. Am dominat manşa retur, puteam să mai marcăm chiar şi în zece oameni, dar am ratat câteva ocazii incredibile pe final”, a precizat Demis Maranda.

Viitorul Liteni a început în următoarea formulă de joc: Bicleanu – Solcan, P. Răzlog, Velescu, D. Cristescu, Duţică, Ov. Bosancu, R. Tomescu, Maftei, Apostol, Bijec. Au mai intrat: Gliga şi Netea.

Pe lângă Ozana Târgu Neamţ, din zona Moldovei au mai promovat în Liga a III-a în urma barajului CSM Bacău, Huşana Huşi şi „U” Dunărea de Jos Galaţi. Jucătorii de la Viitorul Liteni au intrat în vacanţă până la sfârşitul lunii iulie, când vor debuta în faza naţionala a Cupei României.