Bucovina Rădăuţi a câştigat la limită derbiul sucevean cu Şomuz Fălticeni

> În aceeaşi etapă a XXVIII-a, Foresta Suceava a trecut de Ceahlăul Piatra Neamţ, sub Pietricica, cu 2-1

În cadrul etapei a XXVIII-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal a avut loc un nou derbi sucevean, faţă în faţă de această dată aflându-se Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni. Implicată în lupta pentru evitarea retrogradării, formaţia fălticeneană s-a luptat din răsputeri pentru a obţine un rezultat bun. Apărarea grupării oaspete a rezistat până în minutul 80 când Iulian Ionesi a marcat singurul gol al meciului. Aşadar, echipa lui Dorin Goian şi Daniel Bălan, a câştigat cu 1-0 disputa cu Şomuz Fălticeni şi a rămas pe locul 2 al clasamentului.

Într-un alt meci al etapei a XXVIII-a, Foresta Suceava a evoluat pe terenul celor de la Ceahlăul Piatra Neamţ. Gazdele au condus la pauză prin golul marcat de Ţapu în minutul 14. Echipa pregătită de Florin Cristescu a revenit însă după pauză şi a întors soarta meciului prin reuşitele lui Căinari şi Robert Martin.