Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava, salvată de „clopoţelul” numit Cornel Căinari

> Într-un meci din etapa a XIX-a a seriei I, Foresta Suceava – CSM Râmnicu Sărat 2-1

Foresta Suceava a câştigat greu, cu 2-1, meciul cu CSM Râmnicu Sărat disputat la finele săptămânii trecute pe „Areni”, într-un meci contând pentru etapa a XIX-a a Ligii a III-a. Pe un gazon mult mai propice jocului de fotbal decât în runda precedentă, sucevenii au început mai bine, dar cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. În minutul 18 Burlacu l-a învins pe Augustin Cărbune, juniorul din poarta Forestei, cu un şut precis, expediat dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. „Galben-verzii” au reuşit să restabilească egalitatea prin Robert Martin, în minutul 34, care a reluat simplu, cu latul, din 6 metri, o minge recentrată de către Onofraş. Elevii antrenorului Benachour au continuat să preseze, oferindu-i astfel prilejul lui Mihăescu, goalkeeperul în vârstă de doar 17 ani al râmnicenilor, să se remarce pe finalul primei reprize la şuturile expediate de Onofraş şi Grumezescu.

În partea secundă, echipa oaspete a preferat să joace la menţinerea rezultatului, astfel că sucevenii, în contextul dominării teritoriale pe care au exercitat-o, au găsit cu greu culoare de pătrundere spre poarta adversă. Chiar dacă Martin şi Onofraş au ajuns la un moment dat în poziţii bune, fără succes însă la finalizare, jocul curgea spre un rezultat de egalitate. A venit însă execuţia de excepţie a lui Cornel Căinari din minutul 90+3, şut imparabil dintr-un voleu lateral, de la 14 metri, la colţul lung, aproape de vinclu, care a adus bucuria în tabăra Forestei. Cu această victorie, formaţia antrenată de Selim Benachour a urcat pe poziţia a cincea în clasament.

Foresta Suceava: Cărbune – Robciuc (52 Bejenar), Mateciuc, Viţelaru (61 Mateiciuc), Onofraş – Boca, Celeadnic, Vremea (52 Căinari), Artenie (77 Pavel) – Grumezescu, Martin.

CSM Râmnicu Sărat: Mihăescu – Cr.Chivu, Florea, Tîrîlă, F.Sava – Roşca, Bodoc, Creşu, Bobe – Burlacu, Lungoci. (Foto: ADRIAN POPOVICI)