Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni au câştigat la limită partidele jucate acasă în runda a XIX-a

Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni şi-au valorificat avantajul terenului propriu în runda cu numărul XIX a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Într-un meci deosebit de important pentru locul III al clasamentului, elevii antrenorilor Dorin Goian şi Daniel Bălan au reuşit să treacă cu mare dificultate de Sporting Lieşti. Rădăuţenii au deschis scorul prin Dănilă în minutul 13, dar s-au văzut egalaţi înainte de pauză de gălăţeni prin reuşita lui Bogdan Dumitru. Golul victoriei formaţiei gazdă a venit în ultimul minute de joc şi a fost semnat de Vlad Stănescu.

Într-un alt meci din etapa a XIX-a, meci capital în lupta pentru evitarea retrogradării, Şomuz Fălticeni a reuşit să treacă de KSE Târgu Secuiesc cu 1-0, graţie reuşitei lui George Tomescu.